Ma go szpital w Zabrzu. Czym jest cytometr spektralny? WIDEO
Ma pomóc w o wiele dokładniejszej diagnostyce chorób onkologicznych i hematologicznych u dzieci. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu od dziś może korzystać z nowoczesnego cytometru spektralnego. Co to takiego i jak działa? O tym w materiale.
Urządzenie analizuje pobraną próbkę szpiku i umożliwia jednoczesną analizę ponad 20 markerów na pojedynczej komórce nowotworowej. Brzwi skomplikowanie, ale w praktyce ma jedno proste zadanie – pomoc lekarzom w podjęciu decyzji o tym, w jaki sposób leczyć małego pacjenta.
– Do tej pory używaliśmy cytometru tradycyjnego, czyli konwencjonalnego, który ma znacznie mniejsze możliwości. Także ten cytometr znacznie rozszerzy nasze możliwości zarówno diagnostyczne, jak i badawcze – mówi dr hab. n. med. Łukasz Sędek, specjalista diagnostyki laboratoryjnej.
Ale oprócz stosowania przy leczeniu białaczki czy chłoniaka używać go będzie można również w przypadku chorób hematologicznych. Urządzenie kosztowało 1,2 mln zł. Dzięki darczyńcom kupiła je Fundacja Iskierka.
– Jest jednym z najlepszych i to powoduje dla dzieci, mówię z perspektywy rodzica, jest to niesamowity postęp. Kiedy badamy dziecko w 15., czy 30. dobie szpik dziecka i sprawdzamy pozostałość ile komórek nowotworowych, to wcześniejszy sprzęt, który tu był dawał możliwość określenia tych komórek na poziomie 1 do 100. Ten daje na poziomie 1 do miliona – mówi Jolanta Czernicka-Siwiecka, prezes Fundacji Iskierka.
O ile Aurora – bo tak nazywa się cytometr – używana będzie do leczenia, to warto stawiać na profilaktykę. I obserwować, czy coś niepokojącego nie dzieje się u dziecka.
– To jest na przykład pojawienie się guzka, zwłaszcza jak jest niebolesny, powiększone węzły chłonne, zwłaszcza w nadobojczach, także niebolesne. Skaza krwotoczna małopłytkowe, objawy oczne, których wcześniej nie było u dziecka. Także poranne bóle głowy, zwłaszcza jeśli towarzyszą im wymioty – mówi prof. dr hab. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej.
Co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 250 przypadków ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
Czym jest cytometr spektralny?/Silesia Flesz TVS
Paweł Jędrusik