„Prosimy o ograniczenie używania wody” Komunikat wodociągów
Przydomowe baseny, mniejsze, ale i czasami sporych rozmiarów, już od kilku lat cieszą się popularnością. Basen to woda, a tą trzeba skądś czerpać. Oczywiście kurek „na full” i napełniamy. Przed tym jednak przestrzegają wodociągi.
Zamów beczkowóz
Straż pożarna nie napełnia besenów
Straż pożarna nie napełni wam basenów: to informacja kierowana do wszystkich tych, którzy mają przydomowy basen i za wszelką cenę chcą, by nagle znalazła się w nim woda.
Bezpodstawne wezwanie służb określa art. 66 §1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń. Przepis stanowi, że:
Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
Powyższy artykuł określa dwa różne wykroczenia (bo jest jeszcze pkt 2)
- bezpodstawne zgłoszenie
- blokowanie linii alarmowej
Karą jest areszt (od 5 do 30 dni), ograniczenie wolności (1 miesiąc) albo grzywna do 1500 złotych (względnie – mandat karny w kwocie 500 zł). Wprawdzie dyskusyjne jest to, czy literalne brzmienie przepisu pozwala na zakwalifikowanie strażaków do służb ochrony bezpieczeństwa/porządku publicznego/zdrowia, ale zgodnie z ustawą o OSP do jej zadań należy udział w ochronie ludności, czy udzielanie pierwszej pomocy.
Kiedy najlepiej napełniać baseny?
Po szczycie porannym, czyli kiedy wszyscy pracujący wychodzą do pracy, można odkręcić kurek, ale też prosimy, żeby tego nie dokonywać w całości, tylko na połowę, żeby rozbiór wody w pewien sposób zminimalizować. Pracownicy wodociągów proszą, jeżeli to możliwe, żeby napełnianie basenów następowało pod nadzorem, żeby co jakiś czas sprawdzić, czy woda, która wpływa do basenu, ma dalej odpowiednią jakość.