Upadłość konsumencka – na czym ona polega i do kogo jest skierowana?
Procedura upadłości jest możliwa do przeprowadzenia nie tylko w przypadku firm, ale również osób prywatnych. Z myślą o nich powstała procedura upadłości konsumenckiej, której zadaniem jest oddłużenie i umorzenie długów. Na czym dokładnie ona polega? Dla kogo jest ona przeznaczona? Oto główne informacje!
Upadłość konsumencka – co to jest?
Proces upadłościowy jest rodzajem specjalnego rodzaju procesu sądowego służącego do oddłużenia oraz do umorzenia długów. Co to jest upadłość konsumencka – https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/
Zgodnie z przepisami upadłość ta pozwala osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli konsumentom na ogłoszenie upadłości w sytuacji niewypłacalności. Taki rodzaj procesu przeznaczony jest dla osób, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, na przykład z powodu problemów rodzinnych albo zawodowych utraciły źródło dochodów.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Żeby ogłosić upadłość konsumencką, niezbędne jest spełnienie wskazanych w przepisach warunków. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
- Bycie konsumentem – osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, musi być konsumentem. Według przepisów jest to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Gdy zatem osoba prowadzi własną firmę, jest członkiem spółki, w takim przypadku nie może ona ogłosić upadłości konsumenckiej.
- Bycie niewypłacalnym – drugim kluczowym warunkiem jest bycie osobą niewypłacalną, co oznacza, że ma się trudności z pokrywaniem kosztów, na przykład rachunków. W przypadku niewypłacalności konsumenckiej kluczowe znaczenie ma bycie osobą niewypłacalną przez co najmniej 3 miesiące.
Warto przy tym wskazać, że osoba pragnąca ogłosić upadłość konsumencką nie musi posiadać majątku, dlatego też nie jest on w tym przypadku kluczowym warunkiem.
Także upadłość konsumencka może być ogłoszona wtedy, gdy do sądu złoży się odpowiedni wniosek o ogłoszenie upadłości.
Jakie efekty daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Z punktu widzenia osoby zadłużonej ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie wiele korzyści między innymi:
- pozwala na łatwiejsze spłacenie zobowiązań ze swojego majątku
- zatrzymuje prowadzone procesy windykacyjne oraz egzekucyjne
- umożliwia zatrzymanie naliczania odsetek za długi
- pozwala na umorzenie części albo całości długów
Gdy zatem pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań, w takim przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z procesu upadłości konsumenckiej, ponieważ razem z nim można znacznie łatwiej pozbyć się posiadanego zadłużenia oraz powrócić na tory finansowej stabilności!
źródło: artykuł partnera