GZM przygotowuje się do urodzin. Jakie atrakcje? WIDEO
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje się do swoich 6. urodzin. Podobnie jak rok temu, nie odbędzie się jedna duża impreza, a ponad 100 mniejszych wydarzeń w 41 gminach. Metropolia już teraz zachęca do weekendowych mikrowypraw.
Po raz pierwszy z atrakcji przygotowanych przez gminy GZM będzie można korzystać przez dwa dni – 1 i 2 lipca. Po raz pierwszy też w organizację mikrowypraw zaangażowały się wszystkie miasta i gminy zrzeszone w Metropolii. Łącznie to 133 wydarzenia, które mają pokazać, że metropolia to dobre miejsce nie tylko do mieszkania, ale i rekreacji.
– Możemy ją poznać z perspektywy kajaka, statku, Ikarusa, trolejbusa, autobusu, oczywiście na rowerze i na piechotę. Bo najwięcej w programie święta mamy mikrowycieczek do miejsc takich niezwykłych, nietuzinkowych, które świadczą o potencjale metropolii. Wiele z tych miejsc mijamy na co dzień, ale nie zawsze możemy tam wejść albo nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich wyjątkowości, ich historii – mówi Łukasz Zych, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Święto metropolii ma też integrować lokalną społeczność. Dobrą okazją do tego będzie wydarzenie specjalne, które zainauguruje szóste urodziny Metropolii. W tym roku przygotowuje je Będzin.
– Punktualnie o 4:36 wspólnie z naszymi mieszkańcami spotkamy się na wzgórzu zamkowym w Będzinie, gdzie podziwiać będziemy wschód słońca. Towarzyszyć mu będzie śniadaniowy poczęstunek, a mieszkańcy, którzy zdecydują się z nami obejrzeć ten wschód, będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Co ciekawe, wywołanie tych zdjęć będzie natychmiastowe, także zrobimy zdjęcie i je od razu dostaniemy. Wschód słońca będziemy mogli podziwiać zarówno z wysokości baszty, jak i najlepszego punktu widokowego na naszym wzgórzu – mówi Łukasz Dytko, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.
Ponadto u podnóża zamku będą odbywać się pokazy z finalistą kulinarnego talentshow, historyczne inscenizacje i konkursy z nagrodami. Nieco dalej, bo na plaży miejskiej, ruszy spływ kajakowy Czarną Przemszą. Jeżeli ktoś jednak bardziej niż sport preferuje zabytki, na spacer śladami górniczej kultury zaprasza Knurów. W niedzielę 2 lipca odbędzie się tu rajza po familokach III kolonii robotniczej.
–Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ przy tym spacerze będziemy mogli posłuchać orkiestry dętej, też tutaj lokalnej, orkiestry KWK „Knurów” – mówi Anna Papiernik, z-ca dyrektora Centrum Kultury w Knurowie.
Osiedle III Kolonia Robotnicza w Knurowie uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych zespołów budynków wzniesionych dla górników. Do zupełnie nowoczesnego miejsca mieszkańców metropolii zabierze z kolei Sosnowiec. Tam przedpremierowo, na kilka miesięcy przed oficjalnym otwarciem, będą mogli zwiedzić nowe Egzotarium. Na wycieczkę po wnętrzach obiektu obowiązywały zapisy, a wejściówki rozeszły się w jedenaście minut. Zresztą, nie tylko na to.
-Mieszkańcy nadal piszą prośby, aby się dołączyć do wycieczki, ale niestety muszą poczekać. Kajaki – tutaj ponad sto miejsc, też rozeszły się w bardzo szybkim tempie, no i ostatnia wycieczka, czyli Pałac Dietla. Piękne miejsce, też mamy komplet. Także widać mieszańcy potrzebują tej lokalności, oglądania tych zabytków, które tak naprawdę mają gdzieś na co dzień, może koło nich często przejeżdżają, przechodzą, ale jednak nie mieli sposobności, żeby zobaczyć, jak to wszystko wygląda w środku – mówi Rafał Łysy, kierownik biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Warto jednak zaglądać na stronę organizatora, ponieważ może okazać się, że ktoś zrezygnował z wybranej wcześniej wycieczki. Dla wszystkich uczestników ZTM przygotował darmowy transport w dniach 1 i 2 lipca. Wystarczy wydrukować lub pobrać na telefon specjalny bilet ze strony kierunekgzm.pl i okazać go w komunikacji miejskiej. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Fatima Orlińska