Silesia Flesz najnowsze informacje

15 miliardów złotych na ochronę zdrowia. Dla szpitali to za mało

Rząd chwali się, że da 15 miliardów złotych na ochronę zdrowia, a prezesi szpitali mówią – to za mało, szpitale będą nadal się zadłużać. Ile będzie brakować w szpitalnych budżetach i co to może oznaczać dla pacjentów?

Od 300 tysięcy do nawet 800 tysięcy złotych miesięcznie – tyle może brakować szpitalom powiatowym w województwie śląskim. Jak łatwo wyliczyć w ciągu zaledwie roku może to spowodować milionowe zadłużenia.

– W moim przypadku na dziś 6 proc. na wynagrodzenia dla pracowników nie pokrywa wzrostu kosztów funkcjonowania jednostki. To powinno być ok. 14-14,5 proc. Czyli dalej brakuje około 500-550 tys. zł miesięcznie. To nie jest aż tak dużo, żeby fundusz mógł to unieść, czy skarb państwa, a szpital mógł funkcjonować i bilansować się. Proszę państwa – mówienie o złym zarządzaniu, mówienie o tym, że trzeba cały czas restrukturyzować… 23 lata powtarzana ta melodia, to już jest niesmaczne – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do systemu ochrony zdrowia w ciągu roku ma trafić 15 miliardów złotych. Te pieniądze zdaniem ministerstwa powinny odwrócić tendencję do zadłużania się szpitali. Zdaniem prezesów szpitali będzie wręcz odwrotnie.

Jaki mamy poziom inflacji wszyscy wiemy, no więc należałoby przyjąć, że minimalny wzrost przychodów szpitala z tytułu realizowania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ to powinno być ok. 14 proc. Natomiast z wyliczeń dla naszego szpitala wynika, że ten wzrost, w najlepiej dofinansowanym zakresie świadczeń nie przekroczył 10 proc. Natomiast średnio, rozmawiając z kolegami, koleżankami z innych szpitali, to jest 5, 6, 7 procent – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki w Katowicach.

Powiązane artykuły

W piątek dyrektorzy kilku szpitali spotkali się z dyrekcją śląskiego oddziału NFZ. Przełomu jednak nie było.

– Rozmawialiśmy na temat wysokości kontraktów, aneksów, które otrzymali nasi świadczeniodawcy, tłumaczyliśmy przepisy, które weszły w życie, jak również jesteśmy umówieni na spotkania indywidualne z konkretnym dyrektorem, już nie w całej grupie tylko indywidualnie – mówi Ewa Kabza, Śląski Oddział NFZ.

Spośród 15 miliardów złotych, które zostaną przeznaczone na ochronę zdrowia do województwa śląskiego trafi miliard złotych.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button