Artykuł Sponsorowany

Egzosomy w medycynie estetycznej

Egzosomy to nowatorski składnik zabiegów odmładzających, który wykazuje skuteczne działanie w usuwaniu najczęstszych oznak starzenia się skóry, takich jak: zmarszczki, przebarwienia czy odwodnienie. Zabieg działa regenerująco na suchą i zmęczoną cerę, wygładza ją i rozjaśnia. Co ciekawe, egzosomy można zastosować nie tylko na twarz. W jakich zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się te „magiczne” cząsteczki? Wyjaśniamy.

 

Czym są egzosomy?

Egzosomy to cząsteczki pozyskiwane z mezenchymalnych komórek macierzystych. Mają one ogromny potencjał regenerujący i przeciwzapalny. Przeznaczone są do poprawy jakości skóry, a nie tylko do korekcji jej wyglądu, jak wypełniacze. Komórki macierzyste mezenchymalne są w stanie samodzielnie się namnażać i replikować, uczestniczą w tworzeniu komórek naskórka. Egzosomy są pęcherzykami zewnątrzkomórkowymi o wielkości mierzonej w nanometrach (30–220 nm), produkowanymi przez te komórki. Odpowiadają za komunikację międzykomórkową oraz odbudowę i odmładzanie tkanek.

Swoje właściwości egzosomy zawdzięczają bogatemu składowi. Zawierają m.in.: 600 rodzajów miRNA, około 400 rodzajów lipidów oraz 1000 innych czynników wzrostu i białek. Co ważne, nie mają one wpływu na DNA komórki. Preparaty zawierające egzosomy są bezpieczne dla organizmu ludzkiego i nie powodują reakcji alergicznych.

Zastosowanie egzosomów w medycynie estetycznej

Potencjał regeneracyjny egzosomów sprawił, że znalazły one szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej – wyjaśniają eksperci z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie. Stosuje się je w celu:

Powiązane artykuły
  • redukcji zmarszczek;
  • nawilżenia skóry;
  • zagęszczenia i ujędrnienia skóry;
  • działania przeciwstarzeniowego;
  • zwężenia poszerzonych porów;
  • redukcji zaczerwienienia;
  • poprawy kondycji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień;
  • leczenia trądziku pospolitego i różowatego;
  • redukcji blizn i bliznowców;
  • leczenia łysienia androgenowego i telogenowego u mężczyzn i kobiet;
  • wzmocnienia kondycji włosów;
  • wspomagania terapii atopowego zapalenia skóry (AZS).

Jak wygląda zabieg regeneracyjny egzosomami?

Egzosomy z łatwością przenikają przez naskórek i dostają się do skóry właściwej, nie wywołując przy tym odpowiedzi immunologicznej ani podrażnienia. Aplikuje się je bezpośrednio do skóry metodą mikroiniekcji lub laseroterapii frakcyjnej. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Naruszenie ciągłości naskórka stanowi bodziec dla skóry do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, które są dodatkowo napędzane przez egzosomy. Przez 24 godziny nie można zmywać preparatu z powierzchni skóry. Efekty widoczne są już po jednej sesji. Specjaliści zalecają jednak wykonanie serii zabiegów.

Po wniknięciu do skóry egzosomy silnie stymulują namnażanie komórek oraz zwiększają syntezę kolagenu i elastyny. Przyspieszają proces gojenia się skóry, np. po inwazyjnych zabiegach odmładzających. Usprawniają angiogenezę – tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Działają też przeciwzapalnie, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu. Egzosomy redukują nadmiar melaniny w komórkach, dzięki czemu przyczyniają się do redukcji przebarwień. Efekty zabiegu można wzmocnić, stosując odpowiednie dermokosmetyki nawilżające.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami Bieńkowscy Clinic w Częstochowie i Bydgoszczy:

https://bienkowscyclinic.pl/kontakt/klinika-w-czestochowie/

https://bienkowscyclinic.pl/kontakt/klinika-w-bydgoszczy/

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button