Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Coraz więcej zachorowań na nowotwór skóry

Co roku w Polsce odnotowuje się prawie 50 tys. zachorowań na nowotwory skóry. W tym 3 tys. dotyczy czerniaka. Niestety 80 % chorych umiera. Z roku na rok statystyki są coraz gorsze. Głównym powodem jest nadmierne opalanie się i to bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego lekarze wciąż przypominają co robić, by tego uniknąć.

– Warto zrezygnować z używek na co dzień, żeby nie dopuścić do odwodnienia co może mieć skutki szkodliwe dla zdrowia, a nawet i życia jeśli jesteśmy osobami obciążonymi chorobami przewlekłymi. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na osoby starsze w naszym otoczeniu, o dzieci które często same nie mogą się odpowiednio nawodnić, zadbać o siebie. Powinniśmy zapewnić to nawodnienie i okrycie skóry, by nie dopuścić do poparzeń- mówi Katarzyna Kryszan – lekarz, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.

Poparzenia to nie jedyne skutki długiego przebywania na słońcu. Promienie, prócz tego że dostarczają nam niezbędnej w organizmie witaminy D, mogą być bardzo niebezpieczne.

Wiadomo, że mały pieprzyk może przerodzić się w czerniaka. Trzeba to kontrolować i zabezpieczać przed wyjściem na słońce – mówi Barbara, mieszkanka Dąbrowy Górniczej. 

Jeśli jednak zdecydujemy się na nim przebywać, to wybierzmy wczesną porę lub późniejsze popołudnie. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawadnianiu się i okryciu głowy, a także wysokich filtrach.

Powiązane artykuły

– Należy robić to z rozsądkiem, smarować się kremami do opalania, też nie przesadzać zbytnio na słońcu bo wiadomo, że można dostać udaru, a bezpieczeństwo przede wszystkim – mówi Bartosz, ratownik. 

O dbają o nie lekarze, którzy starają się uczulać pacjentów jakie skutki może wywołać nadmierne opalanie się. Prócz odwodnień czy udarów cieplnych, może nas spotkać coś znacznie gorszego.

Powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego w takim krótszym wariancie. Natomiast jeśli chodzi o dłuższe przebywanie to musimy również pamiętać o tym, że promienie ultrafioletowe negatywnie mogą wpływać na stan naszej skóry. W dłuższej perspektywie nawet powodować choroby nowotworowe, takie jak czerniak – mówi 100% Mateusz Maligłówka – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zatem jeśli zauważymy na naszej skórze niepokojące znamiona o asymetrycznym kształcie, nieregularnych brzegach i ciemnym kolorze nie bagatelizujmy tego. Sprawdźmy to.

Cały czas się badam, bo ja jestem rakowy, więc co trzy miesiące się badam – mówi Sławomir, mieszkaniec Krakowa.

By nie musieć tego robić w przyszłości, wystarczy z rozsądkiem korzystać z kąpieli słonecznych.

Autor: M. Sincewicz, W. Palka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button