GIS: Pleśń zaatakowała owoc lub warzywo? Trzeba wyrzucić
Owoc po części spleśniał? Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed odkrajaniem pleśni i jedzeniem pozostałej części owocu.
Czasem zastanawiamy się, co zrobić, kiedy na warzywach czy owocach, pojawi się plamka pleśni. Często nie chcemy marnować jedzenia i wydaje nam się, że spleśniały produkt można jeszcze uratować, odkrawając po prostu spleśniałą część.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega jednak przed takimi praktykami. „Reszta produktu, choć tego nie widać, również jest zaatakowana przez pleśń” – czytamy w mediach społecznościowych GIS. Owoc czy warzywo należy więc wyrzucić w całości.
Zastanawiasz się co zrobić, kiedy na produkcie spożywczym pojawi się plamka pleśni? 🍎🍏🍋 Czy wystarczy ją odkroić❓
Reszta produktu, choć tego nie widać, również jest zaatakowana przez pleśń. ⚡️
Mykotoksyny wytwarzane przez pleśnie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. pic.twitter.com/DxrlNNh6md— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) August 31, 2023
Pleśń, która powstaje na psujących się warzywach i owocach, wytwarza niebezpieczne dla naszego zdrowia toksyny. Grzyby pleśniowe posiadają mykotoksyny, z których najbardziej niebezpieczne są aflatoksyna, patulina, zearalenon, fumonizyny, ochratoksyna A i deoksyniwalenol.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że spożycie spleśniałego produktu może prowadzić m.in. do problemów trawiennych, nudności, biegunki i wymiotów.
Źródło: GIS