#News najnowszePatronatyTVS VIDEO

Konkurs Odblaskowa szkoła. Ostatni dzień na zgłoszenia

Do 15 września 2023 szkoły mogą zgłaszać się do konkursu Odblaskowa szkoła, który organizuje Policja. Dzięki odblaskom, kierowca widzi pieszego z odległości 100 m!

Nagrody czekają, i to w dużych ilościach. Chodzi o policyjny konkurs „Odblaskowa Szkoła”, którego głównym celem jest popularyzacja profilaktyki i bezpieczeństwa pieszych na drogach. Jest przeznaczony dla szkół.

W środę przed katowickimi szkołami edukując i promując bezpieczeństwo pojawili się policjanci. Rozdawali odblaski. Akcja promocji bezpieczeństwa odbywa się pod patronatem Telewizji TVS i połączona jest z konkursem „Odblaskowa szkoła”, a to nie tylko okazja do zdobycia cennych nagród, ale przede wszystkim wykazania się kreatywnością.

Od 16 września – czas na pomysły

– Konkurs trwa od 16 września do końca października. Wtedy to szkoły w sposób intensywny muszą wymyślać w sposób kreatywny rożnego rodzaju nowatorskie sposoby doświetlania pieszych. Mogą to być piosenki, spektakle, artykuły. I my, komenda wojewódzka, będziemy je oceniać. Najlepsza szkoła otrzyma najwyższą nagrodę. Nagradzamy pierwszych dziesięć miejsc. Więc jeśli ktoś będzie nie pierwszy, a dziesiąty, to również otrzyma nagrodę – mówi asp. Szymon Czysz, oficer prasowy wydziału ruchu drogowego KWP w Katowicach.

Stawką nie są wyłącznie nagrody finansowe, ale i ludzkie życie. Policjanci liczą na pomysłowość uczniów. Rozwiązania promujące i tym samym wpływające na poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach zaproponowane przez szkoły mają szansę na stałe wejść do programu profilaktyki.

– Z roku na rok ta świadomość jest coraz większa, zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Dzieci noszą odblaski. Widzę, że jak przechodzą przez ulicę wiedzą, jak się zachować. Znają zasady, wiedzą, w którą stronę spojrzeć, na co zwrócić uwagę. Jest coraz lepiej i wszystkie akcje podejmowane przez nas, jako szkołę oraz w porozumieniu z innymi instytucjami przynoszą efekt – mówi Monika Chwastowska, wicedyrektor SP nr 37 im. ks. Twardowskiego w Katowicach.

Pieszy z odblaskiem jest widoczny ze 100 metrów

Statystyki wciąż pokazują, że to właśnie przy przejściach dla pieszych dochodzi do najczęstszych wypadków i to głównie piesi są ofiarami. Dlatego tak ważne są apele o noszenie odblaskowych elementów.

– Zachęcamy, żeby wszyscy nosili takie odblaski. Zarówno na obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Osoba, która w sposób prawidłowy ma taki odblask, nie jest on gdzieś schowany pod rękawem, jest widoczna z odległości ponad 100 metrów dla kierującego pojazdem. Kierowca ma wtedy o wiele dłuższy czas reakcji, może zahamować, wyminąć, ominąć, aby nie doszło do zdarzenia niebezpiecznego – mówi asp. Szymon Czysz, oficer prasowy wydziału ruchu drogowego KWP w Katowicach.

W konkursie „Odblaskowa szkoła” udział biorą całe szkoły. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września włącznie poprzez formularz załączony na stronie internetowej Policji Śląskiej. Uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród nastąpi na przełomie grudnia i stycznia.

Fatima Orlińska

Konkurs Odblaskowa szkoła. Regulamin i terminy

Odblaskowa szkoła. Konkurs Policji Śląskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button