Nowi olimpijczycy z Katowic. Wiecie, co to lacrosse?
Lacrosse, nowa dyscyplina olimpijska. Po raz pierwszy rozgrywki zobaczymy w Los Angeles w 2028 roku. Co to jest lacrosse? Zobaczcie, jak wygląda trening AZS Legion Katowice.
Mówi się, że to najszybszy sport na dwóch nogach. W 2028 roku po niemal 100 latach przerwy, znów będzie dyscypliną olimpijską. A to dlatego, że w październiku 2023 Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu pięciu dyscyplin sportowych do programu igrzysk olimpijskich w Los Angeles. W tym mało znany w Polsce lacrosse. Gracze z Katowic już czekają na powołania do kadry. Tymczasem wiele osób nie wie nie tylko tego, że w Katowicach mamy srebrnych medalistów w tej dziedzinie, ale i w ogóle tego, co to jest lacrosse. Tak jak ja. Dlatego wybrałam się na trening drużyny AZS Legion Katowice – drużyny lacrosse z Katowic.
Warto dodać, że w Katowicach od 2010 roku działa drużyna męska – AZS Legion Katowice oraz damska – AZS Walkirie Katowice. Są srebrnymi i brązowymi medalistami w Polsce. W Polsce mamy jedną ligę i w sumie 6 męskich drużyn lacrosse oraz 5 żeńskich. Mamy też Puchar Polski w formacie 6 na 6, a więc na zasadach stworzonych pod przyszłe igrzyska.
Co to jest lacrosse?
Jak informuje Polska Federacja Lacrosse, lacrosse został zapoczątkowany przez rdzenną ludność Ameryki Północnej w XII wieku. Do dziś pozostaje znaczącą częścią kultury rdzennych Amerykanów. Zorganizowany lacrosse dla mężczyzn i kobiet rozwijał się od XIX wieku pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych (do dziś są najlepsi na świecie), Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Federacje międzynarodowe zostały utworzone oddzielnie w latach 70. XX wieku, a następnie połączone w 2008. Właśnie w celu uzyskania wspólnej wizji powrotu na igrzyska olimpijskie. Po uznaniu przez wiele światowych organizacji sportowych i tymczasowym statusie przyznanym przez MKOl w 2018 olimpijska droga lacrosse stała się możliwa po pełnym uznaniu przez MKOl w 2021 r. W następnym roku dyscyplina ta znalazła się na liście sportów do włączenia w program Igrzysk LA28 i przeszła wszechstronną ocenę, ostatecznie trafiając do programu sportowego igrzysk w Los Angeles.
Jak się gra w lacrosse i ile kosztuje sprzęt?
Gra przypomina nieco hokeja na lodzie, a trochę koszykówkę chociaż są inne zasady. Gra się na boisku trawiastym. Zawodnicy muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika za pomocą specjalnego kija do lacrosse wyposażonego w charakterystyczną siateczkę. Piłki po uderzeniu osiągają dużą prędkość – nawet 200 km/h, dlatego kaski są obowiązkowe. Buty – są specjalne, ale nieco przypominają korki. Niezbędny sprzęt dla zawodnika – kask, kij, ochraniacze – to wydatek rzędu 2 tys. zł. Jak przyznają zawodnicy lacrosse AZS Legion Katowice, trudno ocenić, która partia mięśni pracuje w tym sporcie najmocniej. – Wszystkie – mówią zgodnie. To rzeczywiście wymagający sport.
Lacrosse na igrzyskach olimpijskich
Igrzyska Los Angeles 2028 staną się kolejnymi, podczas których będzie można podziwiać zmagania najlepszych lakrosistów globu. Sport, obecnie uprawiany w prawie 100 krajach na całym świecie, obecny był na Igrzyskach w 1904 r. (St. Louis) i 1908 r. (Londyn). Lacrosse został później zaprezentowany jako dyscyplina pokazowa na trzech Igrzyskach Olimpijskich: w Amsterdamie w 1928 r., Los Angeles w 1932 r. i Londynie w 1948.
W 2028 r. rywalizacja lakrosowa mężczyzn i kobiet odbędzie się w formule sześcioosobowej (SIXES), czyli jeszcze szybszej, kompaktowej wersji sportu, będącej skrzyżowaniem „boiskowego” field lacrosse i box lacrosse. „Szóstki” charakteryzują się przyspieszonym, otwartym stylem gry z szybkimi zmianami posiadania i ciągłymi akcjami ofensywnymi, które zapewniają wysokie wyniki. Opracowana w 2018 roku formuła sześcioosobowa jednocześnie zmniejsza koszty i złożoność uczestnictwa oraz organizacji wydarzeń.
Lacrosse to jeden z pięciu nowych sportów dodanych do programu sportowego LA28, dołączający do baseballu/softballu, krykieta, futbolu flagowego i squasha.