Silesia Flesz najnowsze informacje

Przyznano nagrody dla przestrzeni publicznych

Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej, po modernizacji cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców.

„Dbają o to, ławki myją, dziennie zamiatają. Także nie ma żadnych problemów, to jest pierwszy plac na Goduli, który jest tak dobrze organizowany, jest czysto tak zrobione. (…) Idzie ładnie posiedzieć, porozmawiać, kawę wypić tam.” • mówi Marta, mieszkanka Rudy Śląskiej.

Do tego fontanna, ławka z Karolem Godulą, miejsce na jarmark świąteczny, czy koncerty. Wszystko wpłynęło na to, że Plac Niepodległości otrzymał główną nagrodę za najlepszą otwartą przestrzeń publiczną.

„Bardzo słusznie, że ten skwer otrzymał tę nagrodę. Ja myślę, że prawie wszyscy są zadowoleni, bo przecież w okresie letnim no to te ławki wszystkie są zajęte. To znaczy, że ludzie lubią korzystać z tego miejsca.” • mówi Lucjan, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

Jak podkreśla prezydent to odzyskana przestrzeń, która powstała w inicjatywie wynikającej z głosów mieszkańców.

Powiązane artykuły

„Mieszkańcy przychodzą i przyciąga ich to miejsce. Robią sobie zdjęcie z Karolem Godulą na ławeczce. Bardzo się z tego cieszymy, cieszymy się z nagrody. Jest to docenienie wieloletnich wysiłków i tego, że poświęciliśmy czas na taką pogłębioną rozmowę z mieszkańcami, którzy mieli decydujący wpływ.” • mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

W drugiej kategorii: obiekt użyteczności publicznej, główna nagroda powędrowała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To ponadstuletni budynek dawnego starostwa powiatowego, który kilka lat temu ucierpiał w wyniku pożaru

„Ta przepiękna, którą wielokrotnie pokazywaliśmy, o której marzyliśmy, bo przecież długo była zamknięta w tym roku jest odbiorcą wielu nagród. Niedawno odebraliśmy nagrodę na zamku w Warszawie, a teraz w urzędzie marszałkowkim. To cieszy, że po raz kolejny udało się oddać mieszkańcom przestrzeń, którą zauważają na odległość.” • mówi Małgorzata Mańka- Szulik, prezydent Zabrza.

Wszystkie nagrodzone miejsca musiały spełnić specjalne kryteria.

„Do których możemy zaliczyć takie jak: oddziaływanie społeczne, tutaj zwracaliśmy mocno uwagę na konsultacje społeczne i jest to dla nas istotny element oceny. Coraz większą uwagę zwracamy na dostępności architektonicznej i braku wykluczenia osób z specjalnami potrzebami. Z pewnością ważnym elementem oceny jest także odpowiedź na zmiany klimatyczne.” • mówi Katarzyna Ujma-Wąsowicz, prezeska śląskiego oddziału TUP i jedna z sędziów.

Specjalną nagrodę marszałka za modernizację i rozbudowę otrzymało Planetarium Śląskie.

Autor: Karolina Komada

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button