Polacy unieważniają śluby kościelne. Opublikowano raport
Instytut Pokolenia oraz Katolicka Agencja Informacyjna stworzyły raport dotyczący między innymi unieważnień ślubów kościelnych w Polsce. Do ilu „rozwodów kościelnych” dochodzi w naszym kraju?
Raport „Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce” został opracowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie Instytutu Pokolenia.
Z raportu wynika, że w Polsce liczba wyroków między 1989 a 2020 r. wzrosła o ponad 160 proc. Główną przyczyną jest wada zgody małżeńskiej, co oznacza, że osoby wstępujące w związek małżeński, nie były odpowiednio przygotowane do małżeństwa, albo niegotowe do takiego zobowiązania.
„Wzrost liczby wyroków na rzecz nieważności na przestrzeni analizowanych lat rozkłada się równomiernie poza jednym momentem, w którym mamy do czynienia ze skokowym wzrostem widocznym w latach 2016-2020” – mówią eksperci. Zwracają uwagę, że wspomniany skokowy wzrost jest powiązany bezpośrednio z ze zmianami prawodawstwa kościelnego przeprowadzonymi przez papieża Franciszka.
W 2020 roku aż 25 proc. wyroków stwierdzających nieważności małżeństwa w Kościele w Europie wydano w Polsce. Z kolei liczba wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa w Kościele na świecie w 2020 roku zmniejszyła się o 47 proc. w porównaniu z rokiem 1989 i wyniosła ponad 41 tys.
Instytut POKOLENIA opublikował raport „Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce”.
Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna,, Instytut POKOLENIA