Oglądaj w TVS

Scena Otwarta: Skąd wziął się kult św. Barbary?

Barbórka to święto kojarzące się z grudniem, górnikami i hutnikami. Skąd się wzięło i kiedy miało swój początek? W programie „Scena otwarta” postanowiliśmy to sprawdzić. 

 

Legenda głosi, że kiedy ojciec Barbary dowiedział się, że jego córka została chrześcijanką, wpadł w złość. Dziewczyna uciekła z wieży, gdzie więzili ją rodzice i pobiegła w kierunku pobliskich skał. Uciekając modliła się do Boga i prosiła go o ratunek. Między skałami Barbara znalazła podziemną pieczarę, w której udało się jej ukryć. Mimo wszystko została schwytana i skazana na ścięcie.

Przez swoją męczeńską śmierć Święta Barbara była początkowo uznawana za patronkę „dobrej śmierci”. Zwracali się do niej ludzie, których życie było zagrożone np. żołnierze i ludzie morza, a także osoby pracujące w górnośląskim przemyśle, czyli górnicy i hutnicy.

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

Powiązane artykuły

Historia Barbórki sięga połowy XVIII wieku – właśnie wtedy zaczęto organizować pierwsze tego typu uroczystości w okręgu wydobycia rud ołowiowo-srebrowych w Tarnowskich Górach.

Kult popularny wśród górników zatwierdził specjalną Bullą Papieską papież Benedykt XV. Wydarzyło się to w 1747 roku i właśnie wtedy istnieć zaczęło Tarnogórskie Bractwo Świętej Barbary.

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10

 

Ekipa programu „Scena otwarta” pojechała do Tarnowskich Gór, by odwiedzić tamtejszą kopalnię srebra i dowiedzieć się więcej na temat Kultu Świętej Barbary. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button