Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Najnowsza szczepionka przeciw COVID-19 od dziś

W nocy 6 grudnia 2023 MZ wystawił skierowania na szczepienie przeciw COVID-19. COVID-19 wrócił i rośnie w siłę — co do tego nie ma już wątpliwości. Lekarze wprost mówią o kolejnej covidowej fali i apelują o ostrożność i szczepienie się. A najnowsza szczepionka dostępna będzie od 6 grudnia.

6 grudnia ponownie ruszyły w Polsce szczepienia przeciw Covid-19. Szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (firmy Novavax) jest dostępna dla osób  powyżej 12. roku życia. To preparat , który został uaktualniony do walki z najbardziej powszechnym wariantem koronawirusa XBB 1.5, zwanym potocznie krakenem. 

 – W nocy z 5 na 6 grudnia skierowanie na szczepienie zostało wystawiane automatycznie przez system – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Na szczepienie przeciw Covid-19 będzie można zapisać się:

  • –  za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • – w placówce POZ lub w aptece. Wykaz dostępny tu:  LISTA PUNKTÓW 
  • – przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl
  • – przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00) – 
Uwaga! Od 16 grudnia 2023 r.  infolinia nie będzie działała.

Jeśli uprawniony do szczepienia nie będzie miał wystawionego e-skierowania, to osoba uprawniona w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić takie skierowanie oceniając wiek oraz termin od przyjęcia ostatniej dawki tj. minimum 6 miesięcy- tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Powiązane artykuły

Nuvaxovid. Dla kogo to szczepionka?

Zaleca się przyjęcie tej szczepionki osobom mającym powyżej 60 lat, a także osobom z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku ≥12 lat) .

Powinni się także zaszczepić pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

W wypadku osób dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19 powyżej 12 roku życia należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni.

W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 3 tys. Jednak prawdziwa liczba zakażeń, jak powtarzają eksperci jest kilkukrotnie wyższa. Z rządowego raportu zakażeń koronawirusem wynika, że dzienna liczba testów zleconych na POZ wynosi ponad 6 tys. Ale w aptekach sprzedaje się ich ponad 192 tys. tygodniowo.To oznacza, że skala zachorowań jest wyższa.

Jednym z narzędzi do oceniania skali zakażeń jest monitorowanie ilości wirusa w miejskich ściekach. 

– Zakażony wydala wirusa ze stolcem i materiał genetyczny wirusa może być badany w ściekach. Wśród niewielu miejsc, obecnie robiących takie badania  jest Warszawa. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że zakażeń jest mniej więcej tyle, ile było jesienią 2020 roku. Pamiętamy, że była to bardzo wysoka fala, gdzie chorowało nawet do 100 tysięcy osób dziennie – mówił na antenie Polsat News dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Pacjenci chorzy obecnie na Covid-19 skarżą się na bardzo silne  bóle głowy, katar, ból gardła, gorączkę, kaszel i ogólne osłabnie organizmu. Zwłaszcza ten ostatni objaw charakterystyczny jest dla infekcji wirusem Sars Cov2, ale COVID-19 może objawić się też np. biegunką, zwłaszcza u dzieci.

Warto wiedzieć, że dostępna od 6 grudnia zaktualizowana szczepionka Novavax nie jest oparta na technologii mRNA, wykorzystano w niej technologię blokowania wirusów stosowaną w wypadku innych chorób, można więc powiedzieć, że to preparat bardziej tradycyjny. 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button