BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTygodnik TVS

Holandia? Nie. Ten dom stoi w Bielsku – Białej

Taki dom w Holandii czy Belgii nie byłby niczym niezwykłym. Ale ta willa stoi w Bielsku – Białej. Zobaczcie dom z elewacją z klinkierowej cegły. To projekt polskich architektów m.in. z pracowni Wiewióra i Golczyk Architekci.

 

Willa, którą widzicie na zdjęciach, powstała przez miłość do podróży. Inwestorzy, podróżując po Europie, zachwycili się architekturą krajów Beneluxu. Inspiracją dla ich nowego domu stały się charakterystyczne holenderskie domy z cegły. Domy, bogate w detale wille i rezydencje z przestronnymi oknami, otwierającymi się na urokliwe ogrody. I tak w Polsce powstał dom w stylu holenderskim.

Dom stoi w malowniczej części Bielska-Białej – w historycznej, willowej dzielnicy. Są tu domki w stylu cottage, są wille z charakterystycznymi wieżyczkami, ale także obiekty nawiązujące swą architekturą do alpejskich pensjonatów i pałacyków. Obok rezydencji utrzymanych w secesyjnym klimacie okresu międzywojennego, wyrosły tu budynki w duchu architektury modernistycznej.

Jaką rolę pełni w salonie stolik kawowy? Zobacz eleganckie stoliki kawowe do salonu na https://kb-london.com/jaki-stolik-kawowy-do-salonu

Dom jak w Beneluxie w Bielsku – Białej. Prosta bryła, ceglana elewacja

Willa ma trzy piętra i stoi na skarpie. Jej bryła nie jest skomplikowana. Ale uwagę zwraca elewacja, która nadaje budynkowi charakter tradycyjnej architektury krajów Beneluxu.

– Wzorowaliśmy się na charakterystycznych, małych budynkach w ludzkiej skali. W projekcie sięgnęliśmy po cegłę klinkierową, powszechnie stosowaną w Belgii czy Holandii – mówi Maciej Wiewióra z pracowni Wiewióra i Golczyk Architekci. Ta pracownia odpowiada m.in. za projekt elewacji. Wykonała również projekt geometrii i wykończenia dachu, a także nadzorowała jego wykonanie wraz z obróbkami i detalami. Architekt zróżnicował sposób układania cegły klinkierowej na elewacji, układając ją naprzemiennie metodą tradycyjną oraz w przestrzeniach międzypilastrowych w tzw. jodełkę.

Uzupełnieniem klinkieru są takie materiały, jak naturalny kamień i beton elewacyjny. Z niego wykonane są mury i ściany oporowe. Stal na balustradach, schodach czy w elementach konstrukcyjnych szklanego daszku nad wejściem, a także obróbki blacharskie, które wykonano z blachy tytanowo – cynkowej. Ich grafitowy kolor współgra z ciemnymi szpaletami okiennymi.

dom w bielsku - białej

Ogromne okna w willi

– Część okien zyskała subtelne szprosy, pasujące stylistycznie do koncepcji elewacji. Duże okna – na których zależało inwestorom – wpisują się w pojęcie funkcjonalnej architektury bliskiej człowiekowi – mówi Maciej Mazgaj z firmy Multiko Architektura Okien. Multiko odpowiada za projekt i wykonanie przeszkleń. Ich zadaniem było też „połączenie” domu i pięknego ogrodu przed nim. – Po rozsunięciu okien, taras staje się przedłużeniem części mieszkalnej. W całej willi zamontowano w sumie 22 konstrukcje szklane, w tym HS, rozwierno – uchylne okno z ukrytymi klamkami, zawiasami i okuciami oraz balustrady – wylicza Mazgaj. – Dzięki panoramicznym przeszkleniom, willa zyskuje wyjątkowy, ludzki charakter. Promienie słoneczne budzą domowników, towarzysząc im przez całą dobę. Tworzą fascynującą grę światła i cienia, kształtując atmosferę aż do zachodu, zamykającego dzień – dodaje.

Obok nowoczesnych okien osadzonych w prostych, współczesnych ramach, są tu też bardziej tradycyjne wykusze okienne, które wzbogacają formę elewacji. – Architekturę czytamy najpierw z daleka, gdzie wrażenie może robić forma, kształt i proporcje. A gdy widzimy dom z bliska, wówczas dostrzegamy szczegóły oraz detale i doceniamy użyte tam szlachetne materiały – dodaje Maciej Wiewióra.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda dom w stylu holenderskim, który powstał w Bielsku – Białej.

Multiko Architektura Okien
Za przeszklenia odpowiada firma Multiko Architektura Okien. Fot. Mat. prasowe
dom w bielsku białej jak z benenluxu
Projekt domu: Wiewióra i Golczyk Architekci, przeszklenia: Multiko Architektura Okien
Fot. Mat. prasowe

Oprac. Dorota Niećko

Dom i nieruchomości w TVS

Huśtawka ogrodowa na tarasie. Jak zaaranżować przestrzeń do wypoczynku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button