Wakacje kredytowe. Kto straci ulgę?
Połowa kredytobiorców, którzy korzystali z wakacji kredytowych, straci do nich uprawnienia. Rząd przygotował projekt ustawy, która przedłuża możliwość zawieszenia spłaty kredytu na przyszły rok.
Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.
Przedstawiony przez resort finansów projekt noweli o wsparciu kredytobiorców zakłada wprowadzenie kryterium dochodowego.
Kredytobiorcy, których rata przekracza 35% dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał.
„Jednocześnie proponuje się, aby kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwało konsumentowi, jeżeli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (Rata do Dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej), za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35 proc.” – czytamy w projekcie ustawy.
Przysługiwać ma zawieszenie jednej raty na kwartał, z tymże w pierwszym kwartale ustawodawca narzuca, że musi to być marzec, a to dlatego, że najpewniej dopiero w lutym uda się przyjąć przepisy, które teraz trafią pod obrady Sejmu.
„Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale” – wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu.
Źródło: Ministerstwo Finansów, RMF24.pl