Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Kwalifikacja wojskowa 2024 WIDEO

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. W całym kraju przed komisje lekarskie wzywani są przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 roku, ale nie tylko oni. Kwalifikację przechodzą też kobiety wykonujące określone zawody, które mogą być przydatne w wojsku. Paweł Jędrusik.

Wśród wielu młodych ludzi kwalifikacja wojskowa wciąż wywołuje lekki niepokój.

– No na pewno jest stres, ale jak już się przyjdzie to znika ten stres w jakimś tam stopniu i jest od razu znacznie lepiej – mówi Krystian, mieszkaniec Mysłowic.

Stres faktycznie jest niepotrzebny, bo służba wojskowa nie jest w Polsce obowiązkowa, a kwalifikacja to obecnie właściwie tylko procedura administracyjna.

-Wiele osób kieruje się tak naprawdę fake newsami, które mówią, że kwalifikacja wojskowa to jest pobór wojskowy i że za chwileczkę po kwalifikacji dostanie kategorię i wsadzą go na ciężarówkę i wywiozą na front. To nie jest absolutnie prawda. Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie i polega na wprowadzeniu danych do ewidencji – mówi ppłk Michał Napierała, WCR w Katowicach.

Powiązane artykuły

Do wojska mogą trafić osoby, ale te, które chcą. Początkujący żołnierz, który nie ma jeszcze ukończonych 26 lat, może zarobić około 5 tys. złotych. I mimo, że za wschodnią granicą trwa wojna, to wojskowi nie widzą spadku zainteresowania służbą.

– Jest to ważne, ale za mało jest o tym chyba mówione. I młodzi ludzie z góry oceniają, że wojsko to jest źle. A moim zdaniem dobrze iść do wojska, ale nie każdy też się nadaje – mówi Szymon, mieszkaniec Mysłowic.

Nie każdy się nadaje, bo z zawodowej służby mogą wykluczyć niektóre schorzenia. Ich lista jest całkiem długa.

-Najczęstsze choroby, trochę rzadsze, ale nie wcale rzadkie to jest cukrzyca typu pierwszego, natomiast z takich chorób, które dotyczą dużą część populacji to są choroby płuc, alergie, które przechodzą pod postacią astmy, zaburzenia ciężkie widzenia, które jednak się aż tak ciężko nie zdarzają, plaga zaburzeń psychologicznych i psychicznych w ostatnim czasie, związane też prawdopodobnie z pandemią – mówi Dawid Andruch, lekarz komisji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w tym roku potrwa do 30 kwietnia. Wezwania do stawienia się przed komisją lekarską wysyłają urzędy miast i gmin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button