Leczenie raka krtani. Ta choroba nie wyklucza z życia
Leczenie raka krtani umożliwia laryngektomia. Pacjent poddany temu zabiegowi nie zostaje wykluczony z życia. Mimo upośledzenia komunikacyjnego może nadal funkcjonować.
Laryngektomia ratuje życie
Wymaga on także kompleksowej rehabilitacji. Laryngektomia całkowita oznacza usunięcie całego narządu, co prowadzi do oddzielenia dróg oddechowych od dróg pokarmowych oraz braku możliwości emitowania głosu.
Przebieg i skutki laryngektomii różnią się w zależności od rodzaju operacji oraz indywidualnych czynników. Kluczowym elementem po zabiegu jest rehabilitacja, która obejmuje terapię logopedyczną oraz wsparcie psychologiczne. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, co może przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków wymagających tego typu interwencji.
W Polsce rocznie raka krtani diagnozuje się u 2500 osób. Przy czym mężczyźni chorują na niego osiem razy częściej niż kobiety. Szczególnie narażone na ryzyko są osoby między 55 a 65 rokiem życia. Główne czynniki ryzyka obejmują palenie papierosów, warunki genetyczne, nadmierne spożywanie alkoholu, ekspozycję na substancje chemiczne takie jak azbest czy związki chromu i niklu, kontakt z metalami ciężkimi. A prócz tego zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz chorobę refluksową.
Wpierw leczenie raka krtani… a co później?
W styczniu 2024 roku powstało stowarzyszenie Koalicja Polska Laryngektomia. Jej inicjatorami są pacjenci – osoby po przebytej laryngektomii, czyli usunięciu krtani. Założyciele koalicji reprezentują laryngektomowanych z różnych stron Polski. Na co dzień działają w lokalnych stowarzyszeniach lub indywidualnie pomagają innym pacjentom dotkniętym skutkami choroby nowotworowej. Siedmioro założycieli połączyło siły, by wspólnie z innymi laryngektomowanymi, środowiskiem medycznym, jednym głosem działać na rzecz osób po laryngektomii oraz na rzecz rozwiązań systemowych, które ułatwią życie chorym i ich bliskim.
– Ponad rok temu założyłem Pomorskie Stowarzyszenie. Po rozmowach z kolegami z innych lokalnych stowarzyszeń zorientowałem się, że istnieje wiele grup pacjentów, które pięknie działają lokalnie. Jednak brakuje działań ukierunkowanych na zmianę procedur lekarskich, kontaktów ze specjalistami, którzy zajmują się naszym przypadkiem, edukacją na temat czym jest laryngektomia i z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzą się chorzy i ich bliscy -mówi Andrzej Drewniak, prezes Stowarzyszenia Koalicja Polska Laryngektomia.
– Pragniemy naszym przykładem pokazywać, że choroba, która upośledza komunikacyjnie, nie wyklucza z życia. Mówienie jednym głosem i dbanie o interesy wszystkich chorych leży u podstaw założenia koalicji – dodaje.
Koalicja jest otwartym zrzeszeniem, w ramach którego podejmowane będą aktywności na rzecz poprawy życia pacjentów, skoncentrowane na systemowych aspektach edukacji, komunikacji i szerzenia świadomości o wyzwaniach z jakimi borykają się pacjenci, rodziny i środowisko medyczne.
Misją koalicji jest stworzenie w jednym miejscu bazy/źródła zweryfikowanej wiedzy, poprawa jakości życia pacjentów po laryngektomii oraz ich rodzin poprzez zapewnienie wsparcia emocjonalnego, edukacji, promocji zdrowia oraz reprezentowania ich interesów w społeczeństwie.
Działania związane z koalicją obserwować można na poświęconej im stronie www.polskalaryngektomia.pl
OGLĄDAJ KIERUNEK ZDROWIE W TVS