Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Kilkadziesiąt kilogramów
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim! Martwe zwierzęta zauważono wczoraj, 18 lutego, przy jednej ze śluz w Kanale Gliwickim. Ryby zostały natychmiast wyłowione.
Przypomnijmy, że śnięte ryby w Kanale Gliwickim wyławiano także w 2023 r. Ale także. W niedzielę, 18 lutego, przy śluzie Łabędy kanału Gliwickiego zauważono kilkadziesiąt kilogramów śniętych ryb. Wezwani na miejsce pracownicy Wód Polskich wyłowili z wody śnięte ryby. Na miejscu pracował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
PGW WP RZGW w Gliwicach prowadzą monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Poza śluzą Łabędy nie notuje się przypadków śnięcia ryb w żadnej lokalizacji.
Wody Polskie w Gliwicach kontynuują monitorowanie sytuacji na wodach w obszarze swojej administracji, pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i przekazują właściwym służbom oraz instytucjom informacje o wszelkich ewentualnie spostrzeżonych nieprawidłowościach.
Co to są śnięte ryby?
Pod pojęciem śnięte ryby rozumiemy zwierzętach, które umarły nie ze starości lub z powodu choroby, ale prawdopodobnie dlatego, że uległy uduszeniu. Określenie „śnięta ryba” jest używane przez naukowców w odniesieniu do zwierzęcia, które jeszcze żyje, ale nie może powrócić do normalnej aktywności z braku odpowiedniej ilości tlenu.
Co powoduje śnięcie ryb?
Przyczyny śnięcia (czyli duszenia się) ryb mogą być różne. Przykładowo, są to:
- zbyt wysoka temperatura w zbiorniku (np. podczas upałów) – w ciepłej wodzie trudniej rozpuszcza się tlen;
- w zbiorniku jest zbyt ciemno (np. gdy długo przykrywa go lód), przez co nie produkują tlenu rośliny wodne;
- w zbiorniku jest za wiele organizmów, niż wystarcza tlenu dla nich wszystkich,
- woda jest zanieczyszczona przez niepożądane substancje chemiczne, które łączą się z tlenem, zabierając go zwierzętom.
OGLĄDAJ SILESIA FLESZ: