Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rozpoczął się tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Instytucje takie jak policja czy prokuratura pełnią dodatkowe dyżury, żeby udzielać nieodpłatnych porad prawnych i przyjmować zawiadomienia o przestępstwach. Jak się okazuje, organizacje pozarządowe w tym roku nie otrzymały finansowego wsparcia na ten cel. 

W tygodniu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, każdy kto potrzebuje porady prawnej czy psychologicznej, może skorzystać z niej nieodpłatnie. W całym województwie śląskim pomoc można uzyskać w komendach policji, wybranych i wskazanych przez ministerstwo sprawiedliwości organizacjach pozarządowych i prokuraturach. Tam specjaliści będą pełnić dodatkowe dyżury.

Wszelkie zawiadomienia oraz zgłoszenia adresowane do naszej prokuratury, jak również do prokuratur rejonowych podległych tutejszej jednostce okręgowej, będą rozpoznawane zgodnie z tokiem czynności. Zostaną rozdysponowane wedle właściwości miejscowej, wszelkie czynności wymagające działań niezbędnych będą podejmowane natomiast niezwłocznie przez prokuratorów, którzy będą te zgłoszenia przyjmować – mówi prok. Bartosz Kilian, biuro prasowe Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Petenci będą przyjmowani w godzinach urzędowania prokuratury, jednak nie ma konieczności wcześniejszego zapowiadania się czy zapisywania na taką wizytę. W tygodniu od 19 do 25 lutego chodzi o zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz, żeby udzielić im skutecznej pomocy.

Osoby dotknięte przestępstwem mogą zgłaszać się zarówno do KWP w Katowicach oraz do komend miejskich i komend powiatowych policji na Śląsku. Tam uzyskają bezpłatną pomoc i poradę prawną. Również policjanci celem uzyskania dalszego wsparcia przez osoby pokrzywdzonego przestępstwem będą kierowali te osoby do innych podmiotów, które świadczą pomoc nie tylko prawną, ale również psychologiczną, psychoterapeutyczną oraz finansową z Funduszu Sprawiedliwości – mówi st. asp. Olaf Burakiewicz, zespół prasowy KWP w Katowicach.

Powiązane artykuły

Na stronie Funduszu Sprawiedliwości można przeczytać, że na terenie całego kraju powinno działać ponad trzysta miejsc świadczących pomoc ofiarom przestępstw. Jednak w praktyce wiele ośrodków nie otrzymało w tym roku finansowania z Ministerstwa Sprawiedliwości. Co oznacza, że pomocy udzielić nie mogą, ponieważ nie stać ich na opłacenie specjalistów.

Od pierwszego stycznia niestety została dotacja nasza wstrzymana na pomoc naszym podopiecznym, beneficjentom projektu. Beneficjentów na drugie półrocze 2023 roku aktywnych, którym udzielaliśmy pomoc było pięciuset. Na dzień dzisiejszy niestety nie otrzymują takiej pomocy. Nie otrzymują nie tylko pomocy specjalistycznej – prawnej, psychologicznej, terapeutycznej, pomocy lekarza psychiatry, ale również i pomocy rzeczowej – mówi Agnieszka Janus, Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Katowicach .

Jak jednak deklaruje pani Agnieszka, osoby takie jak ona – pierwszego kontaktu z pokrzywdzonymi – pełnią swoje dyżury, choć nie mają za to płacone. W odpowiedzi na zapytania do ministerstwa ten konkretny ośrodek miał otrzymać odpowiedź, że pieniądze nie wpłynęły z powodu trwającego audytu.

Autor: Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button