Oglądaj w TVS

Scena Otwarta: Od Modern Talking do Bayer Full

Chyba nie ma drugiego gatunku muzycznego, który wzbudza równie sprzeczne emocje co disco polo. Dla jednych „nie muzyka”, kicz i banalne dźwięki, dla drugich prawdziwe piosenki, wzruszające melodie i przyjemne oderwanie się od rzeczywistości. A od czego wszystko się zaczęło? O tym w najbliższej Scenie Otwartej. 

 

Początki disco polo przypadają na lata 80-te ubiegłego wieku. Wówczas pierwsi wykonawcy, na podobieństwo popularnego wtedy w Polsce włoskiego „italo disco” i „Euro disco” tworzyli pionierskie utwory disco polo. Mówiło się wtedy o tym „muzyka chodnikowa”, ponieważ kasety z takimi nagraniami sprzedawane były w dużych ilościach na straganach.

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:20

Pod koniec lat ’80 pojawił się pierwszy w Polsce zespół zaliczający się do nurtu disco polo. Był to oczywiście TOP ONE z piosenką „ciao italia”. Kolejnym zespołem który zapoczątkował granie disco na syntezatorach był Fanatic.

Prawdopodobnie to te zespoły spowodowały że inne kapele weselne grające na wiejskich zabawach tanecznych zaczęły tworzyć ten rodzaj muzyki.

Powiązane artykuły

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

W Scenie Otwartej pojawią się także:

Zdolni i Skromni – to kabaretowe odkrycie 25. jubileuszowej edycji RYJKA.  Zdolni i skromni już od pierwszego dnia RYJKA byli faworytami, co dla wszystkich było wielkim zaskoczeniem. Szturmem podbili rybnicką scenę i zmietli rywali bez większych problemów. 

Myślimy, że doskonale znacie ich historię o Sztefie z Piekar Śląskich i Brajanie z Sosnowca. Jeśli nie, to oglądajcie Scenę Otwartą! W programie opowiedzą o powstaniu kabaretu i mi ości do Śląska. 

Zdolni i Skromni

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:20

Paweł Klica to jest blank fajny synek z Radzionkowa. Ukończył studia produkcji teatralnej w Londynie, żeby potem przez wiele lat pracować w najróżniejszych teatrach w całym kraju. Na parę lat osiadł w Warszawie, gdzie zajmował się dotacjami Ministerstwa Kultury, ale w końcu porzucił teatr na rzecz pisania książek o śląskich szlagrach – do jego ulubionych należą Na Abrahama, Coś wesołego i Gołymbiorze.

W Scenie Otwartej opowie o powstaniu książki „Radio Familok. Historia śląskich szlagierów”. Zdradzi też jakie wątki powstawania śląskich szlagierów znajdują się w poszczególnych rozdziałach. 

Paweł Klica

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

Liroy, właśc. Piotr Krzysztof Liroy-Marzec. Za sprawą wydanej w 1995 płyty Alboom, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu]. Liroy sprzedał ponad milion egzemplarzy swoich płyt, według stanu na 2020 najwięcej spośród polskich raperów.

Jak powiedział nam w wywiadzie, nadal nie ma dosyć słynnego „Scyzoryka”. O czym jeszcze opowiadał? Sami się przekonajcie oglądając Scenę Otwartą. 

Liroy

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:20

Cleo, właśc. Joanna Krystyna Klepko. Karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. Od 2013 współpracuje z Donatanem. Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z pierwszą płytą dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż swoich albumów i singli otrzymała dwie diamentowe płyty, jedną poczwórnie platynową, trzy potrójnie platynowe, trzy platynowe i sześć złotych.

Cleo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button