Zatruli się mięsem. Osiem osób nie żyje
Ośmioro dzieci zmarło, a prawie 80 osób trafiło do szpitala. Ludzie ci zatruli się mięsem żółwia na wyspie Panza w południowym regionie Pemba na Zanzibarze.
Nie żyje ośmioro dzieci, a 78 osób trafiło do szpitala. Zatruli się mięsem żółwia na jednej z wysp w Tanzanii. Jak informuje PAP, do zdarzenia doszło we wtorek, jednak władze zostały poinformowane o wszystkim dopiero w piątek.
To nie pierwszy taki przypadek w tym regionie. Dokładnie rok temu na wyspie Mafia zmarło z tego samego powodu osiem osób. W 2021 roku zaś na tej samej wyspie co teraz, zmarło siedem osób, w tym jedno dziecko.
Dlaczego ludzie umierają po spożyciu mięsa żółwia? Ano dlatego, że gady żywią się toksycznymi gąbkami, które dla samego zwierzęcia nie są niebezpieczne, natomiast u ludzi mogą powodować neurotokyczność, choroby nerek, raka wątroby i jak się okazuje, często śmierć.
Przypominamy, że dla mieszkańców Tanzanii, Madagaskaru i Seszeli mięso z żółwia morskiego jest przysmakiem. Pomimo tego, że międzynarodowe przepisy zakazują polowania na żółwie, jak i ich spożywania, to mięso gada i tak trafia na stoły w tamtejszych regionach.
[Uwaga! Zatrute mięso na targowisku. Jedna osoba nie żyje]
Objawy zatrucia pokarmowego
- nudności – są jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego. Osoba może odczuwać dyskomfort w żołądku i uczucie niechęci do jedzenia.
- wymioty i biegunka – to naturalny sposób organizmu na pozbycie się toksyn. Mogą wystąpić zarówno po spożyciu zatrutego produktu, jak i w trakcie trawienia.
- bóle brzucha – ostre lub tępe. Mogą być różnie lokalizowane i nasilać się wraz z intensywnością zatrucia.
- gorączka – w przypadku ciężkiego zatrucia pokarmowego może wystąpić gorączka, która jest reakcją organizmu na obecność toksyn.
- ogólne osłabienie – zatrucie pokarmowe może prowadzić do ogólnego osłabienia, uczucia zmęczenia i apatii.