Silesia Flesz najnowsze informacje

Zerowy VAT na żywność? Zapomnijcie

Zerowy VAT, który obowiązywał do tej pory na podstawowe produkty spożywcze, nie zostanie przedłużony. Oznacza to podwyżkę cen żywności od 1 kwietnia 2024. Szczęście w nieszczęściu, że jeszcze zakupy na Wielkanoc zrobimy po starych cenach.

 

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona za czasów rządu PiS. Odczyt inflacji za styczeń 2022 roku był na poziomie 9,2% (r/r).

Zerową stawką VAT objęto wówczas podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9% (r/r). Było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.) – podaje resort finansów. I informuje, że od 1 kwietnia znika zerowy VAT na produkty, które do tej pory były nim objęte.

Powiązane artykuły

Taką decyzją MF zaskoczony jest Donald Tusk. Jak podaje RMF24, premier rekomendował, aby stawka VAT na żywność była na poziomie poniżej 5 proc. Tusk zaznaczył, że do zerowego VAT-u zawsze można wrócić. Ale czy będzie taka potrzeba?

Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych. A także silny efekt bazy. Ten wynika z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem. Tak przynajmniej uspokaja Ministerstwo Finansów.

Dane dotyczące inflacji ogółem jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. (po uwzględnieniu nowych wag) GUS opublikuje 15 marca br.

OGLĄDAJ SILESIA FLESZ:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button