„Turyści powinni uważać”. Służby ostrzegają przed majówką
W związku z większą liczbą turystów w górach służby ostrzegają o możliwych spotkaniach z niedźwiedziami. Zwierzę to może być bardzo niebezpieczne – przypomina Tatrzański Park Narodowy. Przed niedźwiedziami ostrzegają także Lasy Państwowe.
„Niedźwiedź budzi powszechną sympatię, zdrobniała nazwa 'miś’ brzmi ciepło i przypomina pluszową zabawkę, ale zwierzę to może być niebezpieczne” – przypomina w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy.
Przekazano, że „pomimo krępej, niezgrabnej budowy ciała niedźwiedź potrafi szybko biegać, skakać, pływać i wspinać się na drzewa i skały”.
Turystom wybierającym się w tatry zaleca się ostrożność. Liczebność niedźwiedzi w Tatrach obecnie przekracza 100 osobników.
Niedźwiedzie widywane są także w Bieszczadach. W lokalnych mediach pojawiły się filmiki, na których widać niedźwiedzie chodzące po dwóch wioskach – Tarnawie Dolnej (gmina Zagórz) i Bykowcach (gmina Sanok).
Krótki film, na którym widać zwierzę spacerujące między domami udostępniła na Facebooku gmina Sanok.
Gmina wydała komunikat, w którym apeluje do mieszkańców o ostrożność. Urzędnicy zalecają też, żeby nie zostawiać jedzenia i odpadów spożywczych na zewnątrz, a wszystkie śmieci trzymać w zamkniętych pojemnikach lub w miejscach, które nie są łatwo dostępne dla dzikich zwierząt.
Jak należy się zachować na szlaku gdzie mogą występować niedźwiedzie?
- Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
- Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie – śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
- Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać że jest w pobliżu).
- Staraj się poruszać z wiatrem.
- Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
- Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
- Poruszaj się drogami i szlakami.
- Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
- Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.
Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia?
- Zachowaj spokój i nie panikuj.
- Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
- Wycofaj się cicho i powoli – nie biegnij!
- Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierzęcia to sygnał agresji).
- Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
- W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu lub w pozycji embrionalnej. Rękami osłaniaj szyję i głowę. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.
Źródło: Lasy Państwowe, Polsat News