Poczta znika z ulicy Pocztowej w Katowicach
Tylko do końca maja będzie działać najstarsza poczta w Katowicach. Poczta Polska po ponad 130 latach zamyka placówkę przy ul. Pocztowej. Powodem są oszczędności. Mieszkańcy nie kryją zaskoczenia.
Bladym świtem lub tuż przez zmierzchem, bez względu na pogodę czy odległość. To właśnie tu, na Pocztową 9 w Katowicach, wielu mieszkańców regionu przychodziło, żeby nadać przesyłkę. Od 1 czerwca nie będzie to możliwe.
– Ja jestem bardzo zniesmaczona. 130 lat tradycji, w centrum, historyczny budynek i do likwidacji? Ja mieszkam w śródmieściu, listonosze już teraz nie noszą, więc tu przychodzimy. Teraz nie wiem, gdzie będziemy jeździć? – mówi Ewa – mieszkanka Katowic.
Nie wiedzą też inni, przyglądają się więc wywieszonym na drzwiach historycznego gmachu poczty informacjom, gdzie będą mogli nadawać i odbierać przesyłki od 1 czerwca.
– Dla mnie, jak tego nie będzie, nie tylko dla mnie, ale dla tych z którymi rozmawiałam, niestety to będzie wielka strata. Natomiast iść na drugą stronę, na pl. Andrzeja też można, ale tu jest samo centrum i to wszyscy tutaj przychodziliśmy. Nie tylko mieszkańcy Katowic, ale i całe województwo. – mówi Janina – mieszkanka Katowic.
I to od wielu, wielu lat. Jak informuje Poczta Polska, w ramach optymalizacji funkcjonowania sieci placówek pocztowych i ta ma zostać zamknięta. Gmach poczty, który służył klientom 131 lat, ma zostać wynajęty.
– Budynek nie jest na razie w rejestrze zabytków, on jest umieszczony w tzw. gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, stąd nasze braki jeżeli chodzi o archiwalia. Poszukujemy tego w dalszym ciągu, ale zamierzamy wpisać budynek do rejestru zabytków, ponieważ mamy obawy do dalszych jego losów. – mówi Łukasz Konarzewski – Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Dotychczasowe losy są imponujące, bo to właśnie tu wszystko się zaczęło. Rozwój sieci pocztowej na Górnym Śląsku wiązał się z rozwojem linii kolejowej. Do Katowic dociera ona w 1846 r., kiedy do jego wsi to wjeżdża pierwszy pociąg….a wraz z nim przesyłki. Prócz paczek i listów, klienci korzystają tu też z telegrafu, a potem i telefonu.
– Pierwszy budynek pocztowy, o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał w 1892r., jego budowa została zakończona w 1893r., jest to zupełnie inny budynek. Dzisiaj byśmy nie uwierzyli, że te Katowice kiedyś tak wyglądały. – mówi Sławomir Stanowski – Muzeum Historii Katowic.
A jak będzie wyglądał ten gmach od 1 czerwca? Z zewnątrz pewnie ta samo, ale w środku to będzie już zupełnie inne miejsce.
Autor: Magda Sincewicz