Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Ławeczka słynnej okulistki stanęła w Katowicach

Przed Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach stanęła Ławeczka prof. Ariadny Gierek- Łapińskiej. Była jedną z najsłynniejszych polskich okulistek. Przez lata kierowała Kliniką Okulistyki szpitala przy Ceglanej. Zmarła 4 lata temu.

A tak, jakby wciąż tu była. Istnieje w pamięci i rozmowach tych, którzy dalej tu pracują… wszystkiego nauczyli się właśnie od niej.

– 34 lata temu podjęłam pracę w tym ośrodku, byłam zatrudniona przez panią profesor. I przez wszystkie lata czułam cały czas, że gdzieś blisko mnie jest. Kierowała nami wszystkimi… Oni to pamiętają, są wdzięczni – nie tylko kadra medyczna, ale także pacjenci. mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Wyględowska-Promieńska – Katedra i Klinika Okulistyki, UCK im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach.

Dlatego przyszli dzisiaj tak tłumnie, by znowu się z nią przywitać. Byli też bliscy – i czuli jedno…

– Dumę. Dumę i zadowolenie. To znaczy, ja to wiedziałam. Ja to czuję. Widziałam to też na pogrzebie mamy. To były czasy covidowe i też było bardzo dużo osób. Dzisiejsza uroczystość jest całkiem inna i uważam, że było bardzo pięknie. I bardzo jestem szczęśliwa, że było tyle osób i że ta ławeczka powstała. – mówi prof. dr hab. n. med. Stanisława Gierek-Ciaciura – córka Ariadna Gierek-Łapińska.

Powiązane artykuły

Powstała dosyć szybko, bo same prace nad rzeźbą trwały niecałe trzy miesiące. Ostateczna decyzja o tym, jak ma finalnie wyglądać postać pani profesor kolejne dwa. W efekcie udało się stworzyć postać 1:1 z jednego z najszlachetniejszych materiałów, czyli z brązu. Dzięki trwałości odlewu, będzie mógł tu stać przez długie lata.

– Ta atmosfera to jest taka rodzinna, jaka towarzyszyła tej idei, powstawaniu tej rzeźby. Byłem bardzo miło zaskoczony i poruszony tym, że to środowisko lekarzy tak bardzo się zaangażowało. Podobnie jak ona – w swoich pacjentów, współpracowników i pasję, jaką niewątpliwie była jej praca. Prof. dr hab. n. med. Ariadna Gierek-Łapińska była jedną z najwybitniejszych polskich okulistek. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika I Katedry Okulistyki ŚUM w Katowicach. – mówi Wojciech Pondel – rzeźbiarz.

Jej przełomowe osiągnięcia pozwoliły na zastosowanie nowych metod w chirurgii okulistycznej, w tym implantacji sztucznych soczewek u pacjentów z zaćmą czy produkcji pierwszych soczewek kontaktowych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button