Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Droniada 2024 w Parku Śląskim WIDEO

Kiedyś wydawało nam się to niemożliwe – teraz stało się naszą codziennością. Drony służą nam nie tylko do tworzenia pięknych zdjęć z lotu ptaka, ale są też wsparciem dla wielu służb. I to właśnie one spotkają się już niebawem w Parku Śląskim na turnieju „Fly to Rescue”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę na Polach Marsowych. Wpierw jednak czeka nas wiele równie ciekawych wydarzeń – wszystko w ramach 11. edycji Droniady. Magda Sincewicz.

 

Festiwal poświęcony technologiom dronowym rozpoczął się od konferencji . Gdy przedstawiciele uczelni, instytucji badawczych i administracji rządowej omawiali, m.in. Akt o Sztucznej Inteligencji czy społeczne i ekonomiczne wyzwania transportu autonomicznego, tuż za ścianą trwały przygotowania do widowiskowego konkursu o Puchar Szefa BBN. W niedzielnych rozgrywkach weźmie udział 11 zespołów akademickich i 32 profesjonalnych pilotów, m.in. wojsk specjalnych, policji czy GOPR.

– Zaczęliśmy od Droniady Future Forum, czyli rozważań na temat scenariuszy rozwoju rynku dronowego i jednocześnie zaczęliśmy dyskutować nt. przyszłości transportu autonomicznego. Chcemy zdiagnozować sytuację co jest i jak ten rynek zrobotyzowanej automobilności będzie wyglądał – mówi Sławomir Kosieliński, pomysłodawca i organizator Droniady.

Zwłaszcza, że pod koniec czerwca ma zostać opublikowany Akt o Sztucznej Inteligencji. Został on właśnie zatwierdzony przez Radę UE. Wejdzie w życie po dwóch latach. Co zmieni?

Powiązane artykuły

– On daje bezpieczeństwo przeciętnemu konsumentowi i poczucie, że systemy sztucznej inteligencji, z której korzystają, nawet nie wiedząc czasem, że wchodzi w interakcję z systemem AI. Daje mu poczucie, że taki system nie zabierze jego danych, że nie spowoduje jakiejś manipulacji, nie będzie stanowił zagrożenia dla jego dobrostanu – mówi Aleksandra Auleytner, kancelaria prawna DZP.

O nasz dobrostan teraz i ten w przyszłości dbają, m.in. młodzi naukowcy. Jak Ci z uczelni współorganizującej kolejną edycję Droniady.

– Do tej pory mówiliśmy o dronach, tylko o dronach. A od tego roku mówimy o transporcie autonomicznym, mamy na myśli transport i morski i lądowy i powietrzny i kolejowy. Także rozszerzamy swoje horyzonty, a drony cały czas nam przyświecają jako ten taki pierwszy pomysł – mówi Roman Czyba, Politechnika Śląska.

Zatem jeśli ktoś nie będzie miał pomysłu, jak spędzić najbliższe dni, zapewne znajdzie coś ciekawego w programie festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button