reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Nie żyje Janusz Rewiński. Filmowy „Siara” miał 74 lata

Nie żyje Janusz Rewiński, polski aktor, satyryk i polityk, poseł na Sejm I kadencji. O jego śmierci poinformowali we wtorek, 4 czerwca, jego synowie. 

„1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że 'mają rozmach'” – napisał na platformie X Jonasz Rewiński. 
Janusz Rewiński miał 74 lata. 

reklama

 
 

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 w Żarach był polskim aktorem, satyrykiem i politykiem. Przez wiele lat zdobywał popularność dzięki swoim występom w kabaretach, filmach i programach telewizyjnych. 

Kariera aktorska:

    • Janusz Rewiński występował w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz w kabarecie Tey.
    • Zyskał popularność jako „Miśko” w Kabarecie Olgi Lipińskiej.
    • Wystąpił w filmach, takich jak „Podróże pana Kleksa” i „Kiler” (jako Siara).
    • Grał w serialach, m.in. „Zmiennicy” i „Tygrysy Europy”.

       

Działalność polityczna:

      • W wyborach parlamentarnych w 1991 został wybrany posłem I kadencji z listy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
      • Przewodził frakcji PPPP (tzw. Duże Piwo) w Sejmie.

Życie prywatne:

    • Mieszkał na ranczu pod Mińskiem Mazowieckim, gdzie zajmował się zwierzętami.
    • Był samotnikiem i nie potrzebował kontaktu z rodziną.

 Janusz Rewiński: Ikona Polskiej Sceny Komediowej

Janusz Rewiński to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w polskim show-biznesie. Urodzony 16 września 1949 roku w Żarach, zyskał ogromną popularność dzięki swojemu niepowtarzalnemu poczuciu humoru, charyzmie i wszechstronności jako aktor, satyryk oraz prezenter telewizyjny.

Kariera Aktorska

Rewiński ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1972 roku, co otworzyło mu drzwi do kariery aktorskiej. Podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami.  Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Po udanym debiucie  przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem. Popularność przyniosły mu także występy w kabarecie Olgi Lipińskiej. Jednak to ekran telewizyjny przyniósł mu największą popularność.

Jego najbardziej znane role to występy w serialach takich jak Zmiennicy czy Tygrysy Europy, w filmach, m.in. w Podróżach pana Kleksa. Pierścień i Róża, Igraszki z Diabłem oraz Kiler. Te produkcje stały się kultowe i do dziś są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia Polaków.

 

Satyra i Kabaret

Jednak to jego działalność kabaretowa uczyniła go prawdziwą ikoną polskiego humoru. Rewiński był współzałożycielem i jednym z czołowych artystów kabaretu „Tey”, który działał w latach 1970-1988. W duecie z Bohdanem Smoleniem stworzył wiele niezapomnianych skeczy, które bawiły całą Polskę. Ich charakterystyczny styl, pełen absurdalnego humoru i ostrej satyry na rzeczywistość PRL-u, zdobył ogromną popularność.

Po rozpadzie „Tey”, Rewiński kontynuował swoją karierę satyryczną, występując w licznych programach telewizyjnych, takich jak „Polskie Zoo”. Program ten, pełen politycznych aluzji i satyry, cieszył się ogromnym zainteresowaniem w latach 90.

 Życie Prywatne

Janusz Rewiński był Żonaty z aktorką Iwoną Biernacką. Jest ojcem Jonasza Rewińskiego (dziennikarza i prezentera) oraz Aleksandra Rewińskiego (śpiewaka operowego). Mieszkał we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego, w której został właścicielem gospodarstwa rolnego.

 Dziedzictwo

Janusz Rewiński to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej rozrywki. Jego niepowtarzalny styl, talent komediowy oraz zdolność do trafnego komentowania rzeczywistości sprawiły, że stał się jednym z najbardziej uwielbianych artystów w kraju. Mimo że w ostatnich latach mniej było go widać w mediach, jego wkład w polską kulturę pozostaje niezapomniany. 

 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button