reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Zwolnienia grupowe w Yazaki w Mikołowie

Zwolnienia grupowe w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Pracę ma stracić 230 osób, czyli 80 proc. zatrudnionych tam osób. Sytuacja wymusiła na pracownikach protest, który odbył się 13 czerwca przed zakładem. Szczegóły.

 

„Nie traktujcie nas bydło”, „Odchodzimy nie dla zabawy, należą nam się godne odprawy”, „To nie wstyd dać więcej”, „Dajecie niewiele, gdy oddaliśmy całych siebie” – takie hasła widniały na transparentach, które przynieśli na demonstrację pracownicy Yazaki. Mówili, że czują się oszukani przez kierownictwo firmy, bo w trakcie poprzedniej fali zwolnień grupowych, cztery lata temu, obiecywano im, że to już koniec, Po czasie zaciskania pasa miały wrócić inwestycje i firma znów będzie się rozwijać. Tymczasem przyszły zwolnienia i to na znacznie gorszych warunkach niż wtedy.

Wciąż tli się nadzieja, że zakład zdoła się odbudować

Protestujących 13 czerwca 2024 pracowników mikołowskiego Yazaki przyjechali wesprzeć członkowie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” z całego regionu, z różnych branż z hutnictwa, z górnictwa, z kolei, z innych zakładów przemysłu motoryzacyjnego. – Jeżeli najbliższe negocjacje nie zakończą się godnie, jeżeli ci ludzie nie dostaną godnych warunków odpraw, to niewątpliwie się tutaj jeszcze pojawimy. Jestem o tym święcie przekonany, że będzie nas więcej, ale też będziemy działali trochę inaczej. A jak my umiemy działać, to wszyscy tutaj stojący doskonale wiecie – mówił do zgromadzonych przed bramą zakładu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

7 czerwca „Solidarność” w Yazaki Automotive Products Poland zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o wstrzymanie decyzji o przeprowadzeniu zwolnień grupowych w mikołowskim zakładzie. Związkowcy wskazali, że zgodnie z europejskimi i krajowymi przepisami, redukcja zatrudnienia powinna być poprzedzona konsultacjami na poziomie Europejskiej Rady Zakładowej koncernu. Wśród części pracowników wciąż tli się nadzieja, że zakład zdoła się odbudować, ale, jak zaznacza Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności” w Yazaki Automotive Products Poland, w tym momencie związek przede wszystkim musi walczyć o wysokość odpraw.

Powiązane artykuły

Mikołowski zakład Yazaki produkuje wiązki elektryczne do samochodów. Zdecydowaną większość załogi stanowią kobiety.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button