PogodaSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Idą upały. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami

Według prognoz pogody, w ciągu najbliższych dni temperatura powietrza może znacznie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Tylko w Katowicach w środę rano termometry wskazywały prawie 27 stopni. Słońce, ciepło i wakacyjny klimat wielu cieszą, jednak korzystając z uroków letnich miesięcy warto pamiętać, że tak upalne dni mogą być również bardzo niebezpieczne dla zdrowia 

Czy są sprawdzone sposoby na to, jak przetrwać upały?

Kurtyny wodne ustawiane niemal we wszystkich miastach to już oczywistość. I jak można zaobserwować, mieszkańcy chętnie z nich korzystają. Do tego butelka wody w ręce, kapelusz na głowie i koniecznie odrobina cienia. Najlepiej w pobliżu wody. Tak radzą sobie ci, którzy upały muszą przetrwać w centrum dużych aglomeracji.
– Po pierwsze noszę wachlarz, także jak tylko mogę to korzystam z tego. No i piję wodę mówi Regina, mieszkanka Świętochłowic
– Ciężko sobie radzić, ale trzeba uciekać do cienia – mówi Waldemar, mieszkaniec Sosnowca
– Jedzie się rano do sklepu specjalnie pozałatwiać, żeby nie w upały. Wiatrak w domu jest mówi Zofia, mieszkanka Wolbromia
– Butelka wody jest zawsze, ale kapelusza nie mam – mówi Irina, mieszkanka Katowic

O czym jednak warto pamiętać, ponieważ nakrycie głowy chroni przed jej nadmiernym przegrzaniem, dodatkowo osłania skórę twarzy i oczy przed promieniowaniem UV.

Podczas upałów szczególnie należy zadbać o serce

Zwłaszcza powinny to robić osoby, które mają zdiagnozowane schorzenia kardiologiczne. Z brytyjskich badań wynika, że podczas ciepłych, letnich nocy wyjątkowo narażeni na zawał serca są mężczyźni po 60 roku życia. Upał przyczynia się również do szybszej utraty płynów i zaostrzenia niektórych chorób przewlekłych. W tym czasie również karetki pogotowia do pacjentów wyjeżdżają zauważalnie częściej.
– Przede wszystkim są to pacjenci, którzy zgłaszają osłabienie, którzy zgłaszają zasłabnięcie w przebiegu wyjścia na zakupy czy też na spacer. Mówią o zawrotach głowy, często spotykamy się wtedy z odwodnieniem, z zaburzeniami elektrolitowymi, z zaburzeniami rytmu serca też wynikających przede wszystkim z odwodnienia i z zaburzeń elektrolitowych. Te upały są przede wszystkim najtrudniejsze dla przede wszystkim osób starszych, wynika to z wielochorobowości u nich. Ale także osób, które są obciążone chorobami układu sercowo-naczyniowego, przewlekłą niewydolnością serca czy żylną chorobą zakrzepowo-zatorową mówi Paweł Banaś, specjalista chorób wewnętrznych WSS5 w Sosnowcu
Warto pamiętać, że wysokie temperatury mogą być uciążliwie, ale i niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

Pies czy kot powinien mieć stały dostęp do świeżej, chłodnej wody

Równie duży dyskomfort odczuwają czworonogi. Przede wszystkim pies czy kot powinien mieć stały dostęp do świeżej, chłodnej, ale nie bardzo zimnej wody.
– Ograniczamy spacery do minimum. Jeżeli mieliśmy cztery spacery starajmy się je robić w takich godzinach, gdzie ta temperatura nie przekracza tych 25/26 stopni Celsjusza. Czyli róbmy je bardzo wcześnie rano i bardzo późnym wieczorem, a nawet w nocy. Pamiętajmy też, że my chodzimy w butach, a niestety asfalt czy nawet kostka na chodnikach się nagrzewa, wybierajmy takie miejsca, żeby pies mógł jednak pochodzić po chłodniej trawie. Więc to są takie najważniejsze rzeczy. Jeśli zabieramy psa na taki dłuższy spacer to miej wodę nie tylko dla siebie, ale również dla naszego pupila mówi Aleksandra Szczęśniak, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Nadzieja na dom”.
Według danych z 2022 roku, w Polsce w wyniku przegrzania organizmu zmarło ponad 750 osób. No najczęstszych przyczyn zgonów w tym okresie należy udar cieplny, udar słoneczny czy zawał serca.

Powiązane artykuły

Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button