Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Stroje z recyklingu. Wystawa w Muzeum Śląskim

Strój inspirowany włoską techniką komediową Dell’Arte i Katarzyną ze sztuki Williamia Szekspira „Poskromienie Złośnicy.” Od szesnastowiecznych kostiumów różni go tylko jedno, wykonany jest z recyklingu.

30 kostiumów odzwierciedla mapę świata 

Spódnica jest wykonana z materiałów do maseczek higienicznych, przynajmniej tak mi się wydaje po samym dotyku. Część gorsetowa jest wykonana ze starego biustonosza, a do tego biżuteria wykonana ze śrubek i drutów. To tylko jeden kostium spośród prawie 30 tworzących wystawę odzwierciedlającą mapę świata. Została ona stworzona podczas pandemii, w okresie, kiedy artystka Małgorzata Bulanda miała ograniczony dostęp do materiałów.
„To jest rzeczywiście niesamowite, kiedy człowiek jest ograniczony, otwiera mu się świat. I to jest ten świat, a raczej mapa świata. Dawniej było tak, że na mapach świata tych pierwszych odkrywców, w epoce największych odkryć geograficznych, ziemia była w centrum, oblana dużą ilością wody, zwało się to przez Greków 'mare tenebrarum’, czyli morze ciemności, a potem już były smoki i potwory. I to tak też odzwierciedliłam o to tą wyspą czerni.” i tłumaczy Małgorzata Bulanda, scenografka, twórczyni wystawy „Zagadka Świata”

A w zasadzie zegarem, który otoczony jest morzem ciemności. Zanim potwory, których stroje nawiązują do historii ludzi z Legnicy i innych miast śląskich.
„Prawie każdy ten element jest znaleziony przez odkrywcę, który mi to przyniósł lub sama to odkryłam. Tutaj na przykład skrzydła tego potwora zostały zrobione z piorunochronu, który spadł z dachu i został znaleziony. A ta postać jest zrobiona z siennika.” – dodaje Małgorzata Bulanda, scenografka, twórczyni wystawy „Zagadka Świata”

Wystawa Zagadka Świata dostępna jest dla zwiedzających w Łaźni Muzeum Śląskiego.

Autor: Karolina Komada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button