reklama
Dzieje sięKategorie

Startuje Tydzień Kultury Beskidzkiej

Już jutro, 27 lipca, wystartuje tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej. Muzyka opanuje Wisłę, Maków Podhalański, Oświęcim, Jabłonków, Szczyrk, Ujsoły, Istebną i Żywiec.

 

reklama

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

Dziś Tydzień Kultury Beskidzkiej to gigantyczne przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidami: Śląskim, Żywieckim Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. To pięć dużych estrad: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, gdzie przez dziewięć kolejnych dni odbywają się kilkugodzinne koncerty. W tych miejscowościach organizowane są również krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów.

reklama

Pojedyncze koncerty odbywają się ponadto w innych miejscowościach – w Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej. Wybrane zespoły uczestniczące w TKB koncertują również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość Gorolskigo Święta w Jabłonkowie na Zaolziu. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej występuje zwykle blisko sto zespołów, kilkanaście to grupy zagraniczne, z całego świata. Do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści. Koncerty ogląda niemal 200-tysięczna widownia. Prezentowane są wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, trwają warsztaty i konkursy. Można powiedzieć, że cały region ożywa na czas tego barwnego folklorystycznego spotkania.

Niektórzy goście specjalnie w tym właśnie czasie zjeżdżają w Beskidy. Spotykają się więc na TKB ludzie, dla których rodzima tradycja jest wielką, niezaprzeczalną wartością, budującą ich tożsamość, a jej ochronie poświęcają swój czas, talent i siły. Przychodzą na koncerty również ci, którzy chętnie wykorzystują okazję do posłuchania muzyki ludowej, obejrzenia tradycyjnych tańców, poznania zwyczajów i obrzędów swojego regionu, kraju, a także różnych zakątków świata.

Część zespołów uczestniczy w dwóch konkursach, jakie odbywają się w ramach TKB: w Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Oba konkursy mają na celu popularyzowanie i ochronę tradycyjnego folkloru, muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów związanych z życiem codziennym, pracą czy świętowaniem.

Tydzień Kultury Beskidzkiej PROGRAM

 
WISŁA 27 lipca – 4 sierpnia

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia g. 17.00

KONCERTY KAPEL
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia g. 11.00

KONCERT INAUGURACYJNY
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 27 lipca g. 16.00

KONCERT „MUZYKA ŚWIATA”
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 31 lipca g. 17.00

KOROWÓD ZESPOŁÓW 27 lipca g. 15.00

JARMARK TKB plac Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia

MAKÓW PODHALAŃSKI 27 lipca – 4 sierpnia

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada „Makowianka” | soboty i niedziele g. 17.00, pozostałe dni g. 18.00

OŚWIĘCIM 1-4 sierpnia

estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
1-2 sierpnia g. 18.00, 4 sierpnia g. 17.00

KONCERT „FOLKOWE KLIMATY” 3 sierpnia g. 18.00

JABŁONKÓW na Zaolziu (Republika Czeska) 2-4 sierpnia

77. GOROLSKI ŚWIĘTO Lasek Miejski

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH

2 sierpnia g. 17.00, 3 sierpnia g. 15.00, 4 sierpnia g. 12.00

KOROWÓD ZESPOŁÓW 4 sierpnia g. 12.00

SZCZYRK 27 lipca – 4 sierpnia

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
amfiteatr „Skalite” | soboty i niedziele g. 17.00, pozostałe dni g. 18.00

KONCERTY KAPEL plac św. Jakuba | 27 lipca – 4 sierpnia g. 11.00

KOROWÓD ZESPOŁÓW 28 lipca g. 15.00

UJSOŁY 3-4 sierpnia

46. WAWRZYŃCOWE HUDY estrada w Ujsołach

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH

3 sierpnia g. 16.00, 4 sierpnia g. 17.00

ISTEBNA 27–28 lipca

29. FESTYN ISTEBNIAŃSKI estrada „Pod Skocznią”

KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH

27 lipca g. 18.00, 28 lipca g. 17.00

KOROWÓD ZESPOŁÓW 28 lipca g. 16.00

Żywiec 27-30 lipca i 4 sierpnia

KONKURSOWE KONCERTY ZESPOŁÓW GÓRALSKICH

amfiteatr „Pod Grojcem” | 27-30 lipca g. 17.00

KONKURSOWE KONCERTY GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH I SOLISTÓW

Rynek | 27-30 lipca g. 10.00

KONCERT LAUREATÓW 55. FFGP amfiteatr „Pod Grojcem” | 4 sierpnia g. 17.00

 

Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku, od 1982 organizowany jest w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To jedyne spotkanie, w którym uczestniczą wszystkie grupy etnograficzne polskich górali. Daje obraz stanu tradycyjnej kultury góralskiej i jej międzypokoleniowego przekazu. Jest przeglądem zespołów i solistów, zachowujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca, konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów. W amfiteatrze pod Grojcem rywalizują zespoły regionalne. Kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści zwykle na Rynku, gdzie odbywają się także prezentacje sztuki ludowej i rękodzieła.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne rozpoczęły się w 1990 roku. Są szerokim otwarciem okien TKB na bogactwo światowego folkloru. Objęte zostały patronatem CIOFF. Ich konkursowy charakter wzmacnia dbałość o przekazywanie tradycji w formie najbliższej autentykowi.

Ponadto w ramach TKB odbywają się także inne imprezy.

Gorolski Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska) organizowane jest od 1949 roku  przez polską mniejszość narodową. To na nim (oraz na przedwojennym Święcie Gór) wzorowali się wiślańscy działacze, inicjując w 1964 roku Tydzień Kultury Beskidzkiej. To festiwal niezależny od TKB, stowarzyszony z nim jedynie na zasadzie przyjaznych relacji i wieloletniej współpracy.

Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach dołączyły do TKB jako impreza towarzysząca w 1980 roku. Są lokalnym obchodem dnia św. Wawrzyńca, męczennika spalonego na stosie. Tego dnia po zapadnięciu zmroku zapalane są wysokie nawet na kilkanaście metrów stosy chrustu i drewna, zwane hudami.

Festyn Istebniański po raz pierwszy zorganizowali górale z Istebnej w 1995 roku i odtąd co roku zespoły z Trójwsi (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) prezentują swoje tradycje. Można także zobaczyć folklor gości – zespołów z innych regionów Polski i ze świata.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button