reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Masowe zwolnienia na Śląsku WIDEO

Grupowe zwolnienia w kilku dużych zakładach w województwie śląskim. Najpierw informację o zwolnieniu kilkuset pracowników zapowiedział Yakazi Automotive w Mikołowie, kilka dni temu PKP Caro, a teraz Polska Grupa Górnicza.

Łącznie  ponad dwa tysiące osób, które wkrótce mogą pozostać bez pracy.

I o ile w przypadku zakładu Yazaki i spółki PKP Cargo to realny problem dla setek wyspecjalizowanych osób, tak w PPG zwolnienia mają dotyczyć pracowników z prawem do emerytury. Według informacji, które można znaleźć w sieci, pracownicy Polskiej Grupy Górniczej przygotowują się do wyjazdu do Warszawy, by zaprotestować przeciwko zwolnieniom, które zapowiedziała spółka. Związkowcy z Sierpnia 80 twierdzą, że zwolnienia są w pełni uzasadnione, ponieważ dotyczą pracowników, którzy przed 1 lipca nabyli uprawnienia emerytalne.
– W górnictwie bardzo ciężko walczyliśmy o to, żeby móc odchodzić po 25 latach pracy dlatego, że to jest  ciężki zawód. I w tej chwili nie możemy udowadniać, że to jest zawód na tyle lekki, że można pracować kolejne lata. Niektóre z tych osób pracują trzy, pięć, osiem lat dłużej, to są głównie pracownicy dozoru. Blokują szansę awansu dla młodszych ludzi, więc ja tutaj nie widzę żadnej krzywdy – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.

reklama

Zwolnienia w PGG mają dotyczyć łącznie 435 pracowników.

Jak tłumaczy prezes, konieczność redukcji ma wynikać z trudnej sytuacji finansowej spółki. To z kolei spowodowane jest faktem, że polska energetyka nie odbiera węgla z PGG, a wydobycie w ciągu pięciu lat spadło z 30 mln ton węgla do około 17 mln ton dziś. 
„Plan dotyczy wyłącznie osób z uprawnieniami emerytalnymi. Spółka nie planuje żadnych zwolnień grupowych w stosunku do innych osób aniżeli pracownicy, którzy nabyli prawo do emerytury. Pracujemy również nad programem dobrowolnych odejść, lecz – jak wskazuje sama jego nazwa – odejście nastąpi na specjalnych warunkach i tylko wtedy, gdy pracownik dobrowolnie wyrazi chęć rozwiązania umowy o pracę. Zarząd PGG S.A. za wszelką cenę chce dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa” – czytamy w przesłanym nam komunikacie prezesa PGG Leszka Pietraszka.

PKP Cargo i PKP Cargo Tabor zwolni w województwie śląskim 1400 osób

W trudniejszej sytuacji są pracownicy PKP Cargo i PKP Cargo Tabor. W województwie śląskim grupowe zwolnienia mają dotyczyć łącznie blisko 1400 osób z dwóch zakładów, a w skali kraju to ponad 4 tysiące pracowników. Obecny zarząd tłumaczy, że to potrzeba ratowania spółki przed upadkiem, której zadłużenie przekracza 5 mld złotych, a doprowadzić do tego miał poprzedni rząd. W zeszłym tygodniu, w ramach sprzeciwu pracownicy organizowali pikiety, dopominając się o przygotowanie planu naprawczego.
– Po tej naszej pikiecie czwartkowej, w piątek przewodniczący komisji sekcji krajowej NSZZ Solidarność Janek Grymel i przewodniczący sekcji Jan Majder spotkali się z panem prezesem infrastruktury panem Malepszakiem, rozmawiali odnośnie tych spraw związanych ze zwolnieniem grupowym. Niestety do żadnego porozumienia nie doszli, ponieważ prezes Wojewódka powiedział, że jedynym wyjściem są zwolnienia grupowe, z którymi my się nie zgadzamy, bo uważamy, że są inne sprawy, które możemy wprowadzić. Mniej drastyczne dla pracowników – mówi Jerzy Sośnierz, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo Południowy Zakład Spółki.

reklama

Mateusz Morawiecki przyjechał do Tarnowskich Gór

W sprawę zwolnień w PKP Cargo od kilku dni angażuje się były premier. Mateusz Morawiecki przyjechał do Tarnowskich Gór, by rozmawiać ze związkowcami. PKP Cargo od zeszłego tygodnia jest w postępowaniu sanacyjnym, co oznacza, że zyskała tarczę ochronną i możliwość restrukturyzacji. Swoje miejsca pracy ma stracić również blisko 80% załogi w zakładzie Yazaki Automotive w Mikołowie. Z 230 osób typowanych do zwolnienia, część podpisała już porozumienia.
– Zawiera ono to, że pracownik pozbywa się wszystkich roszczeń wobec pracodawcy i to jest to, co pracodawca proponował, że ma zagwarantowane siedem wynagrodzeń plus dziesięć tysięcy. Ci co nie mieli ochrony to nie mieli tak naprawdę wyjścia. Konsultacje na poziomie rady europejskiej nie rozpoczęły się, zarząd w ogóle nie ma zamiaru rozmawiać z nami. Poinformował nas i nie widzi potrzeby rozmawiania z radą europejską na ten temat – mówi Katarzyna Grabowska,

Pracownicy Yazaki przyznają, że nie do końca wiedzą, jaka jest motywacja pracodawcy zwalniającego masowo pracowników produkcji. Uważają, że zostali oszukani, ponieważ od ostatniej redukcji miała zostać wprowadzona pełna automatyzacja zakładu, a nic w tym kierunku nie zrobiono. Jak taka sytuacja, która dotyczy kilku tysięcy osób wpłynie na sytuację ekonomiczną w regionie?
– Jeżeli popatrzymy tylko na tych, którzy stracą miejsca pracy, to jest pytanie o to, jak szybko odnajdą się na rynku pracy znajdując inne miejsca zatrudnienia. Ale gdzieś po drodze do tego małych podmiotów, mikropodmiotów, na przykład sklepików, w przykład wodę czy posiłek, po drodze do tego podmiotu, w którym przecież chwilę wcześniej pracowało czasami kilkaset osób więcej. I dzisiaj tych osób tam nie będzie – mówi dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W efekcie czego dla tych mikropodmiotów powiązanych z większymi firmami, może to być lub nie być. Dlatego pełną skalę efektów zwolnień, formalnie dotyczących około dwóch tysięcy osób, będzie można ocenić dopiero za jakiś czas.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button