REKLAMA
BiznesDzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

W Katowicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Kukuczki WIDEO

Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, kto wybuduje Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach. Miasto otworzyło już oferty przetargowe, a zainteresowanie budową jest duże.

Co znajdzie się w centrum i ile będzie ono kosztowało? 

Ten mural w katowickich Bogucicach przypomina mieszkańcom o Jerzym Kukuczce. W końcu to tu urodził się i wychował najwybitniejszy polski himalaista. – No był wybitnym himalaistą, zasłużył się tutaj dla Katowic – mówi Stefan, mieszkaniec Katowic. Ale wkrótce o tej wybitnej postaci przypominać ma także Centrum Himalaizmu im. Kukuczki, które powstanie właśnie u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej. – No bardzo fajnie, bo to jest osiedle Kukuczki, to będzie się super wiązać tutaj z osiedlem. Ludzie więcej poznają, osobowość tak wspaniałą – mówi Janina, mieszkanka Katowic. – Bardzo dobry pomysł. Bardzo. Cieszę się bardzo – dodaje Krystyna, mieszkanka Katowic.

Otwarcie ofert w przetargu na Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach

O planach budowy miasto informowało już kilkukrotnie. Teraz nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na obiektu. Wpłynęło 16 ofert. – Siedem z ofert mieści się w tej zarezerwowanej kwocie. Teraz komisja przetargowa będzie analizowała te oferty. Następnie wybierze firmę i najkorzystniejszą ofertę. Po podpisaniu umowy ta firma będzie miała 22 miesiące na wybudowanie tego obiektu – mówi Sandra Hajduk, Urząd Miasta Katowice. Miasto na ten cel chce przeznaczyć 56,5 miliona złotych. To jednak nie ma być tylko wspomnienie wybitnego himalaisty, a obiekt z licznymi atrakcjami. Znajdą się tu między innymi wysoka na 18 metrów ścianka wspinaczkowa, interaktywne ściany projekcyjne, czy… grota śnieżna. – Przede wszystkim taką największą gratką dla osób, które interesują się postacią Jerzego Kukuczki będzie to, że zostanie tam odtworzone jego mieszkanie. Także odwiedzający będą mogli troszeczkę wejść w jego świat, zobaczyć, jak ta jego codzienność mogła wyglądać. Poza tym będą tam cztery wystawy, będą poświęcone między innymi historii eksploracji Himalajów, polskim wyprawom – mówi Malwina Kaczor, Katowicka Agencja Wydawnicza.

Ale miastu zależy na tym, aby nie był to obiekt jak typowe muzeum. Chodzi między innymi o to, żeby przyciągnąć młodych ludzi. W grupie doradczej jest między innymi Krzysztof Wielicki. – To centrum powinno spełniać bardzo dużą rolę edukacyjną. Dla młodzieży, dla dzieci. Żeby pokazać historię, złotą dekadę polskiego alpinizmu, etc. – mówi Krzysztof Wielicki, alpinista i himalaista. Złotą, bo Kukuczka na zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników potrzebował 8 lat. Zginął w 1989 roku podczas wejścia na Lhotse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button