Silesia Flesz najnowsze informacje

Tony śniętych ryb w zbiorniku Dzierżno. Trwa akcja

Około 7 ton śniętych ryb wyłowiono ze zbiornika Dzierżno Duże w powiecie gliwickim. W dalszym ciągu trwają działania służb. 

Pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuują działania na wodach zbiornika Dzierżno Duże, gdzie konieczne są nasze interwencje w związku ze śnięciem ryb. W ich zbiórce współdziałają Państwowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Rybacka. Po raz kolejny śnięte ryby pojawiają się w momencie wykrycia dużego stężenia złotej algi. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały obecność 100 mln komórek złotej algi w litrze wody. Poziom ten jest nieustanie monitorowany.
-Ilość złotej algi tak naprawdę laborant musi podliczyć ręcznie w tych próbkach, w związku z tym badania próbek są czasochłonne i też mamy ograniczoną zdolność, jeżeli chodzi o nasze laboratoria, jakby zdolność analizy materiałów. Natomiast no ta sytuacja się zmienia, w dalszym ciągu wiemy, że ta złota alga występuje. Ta ilość w poszczególnych miejscach, w których były badania, ta ilość się zmniejsza, np. zmniejszyła się ilość złotej algi na łączniku między jeziorem Dzierżno a Kanałem Gliwickim, a wzrosła w IV sekcji Kanału Gliwickiego – mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.
„Łączna waga śniętych ryb odłowionych od dnia 03.08.2024 r. do dnia 06.08.2024 r. z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego wynosi około 6710 kilogramów” – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Działania polegają nie tylko na wyławianiu śniętych ryb. Ustawiono także barierę sorpcyjną, która ma zapobiegać przedostawaniu się złotej algi z jeziora Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego i dalej do Odry. 

Dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, wojewoda śląski wydał zarządzenie o zakazie korzystania z wód w Dzierżnie i sekcji IV Kanału Gliwickiego do 19 sierpnia. Chodzi o spożywanie wody, wchodzenie do niej, połów i spożywanie ryb, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie czy pojenie zwierząt. Zostały już też podjęte pierwsze działania przez Wody Polskie. -Jak przykładowo montaż zapory biostabilizującej w dwóch lokalizacjach na tzw. przewale rzeki Kłodnicy, czyli na ujściu wód ze zbiornika Dzierżno Duże i na ich wejściu, czyli wpływie do konału gliwickiego. Ten biostabilizator, który składa się ze słomy jęczmiennej ma na celu ograniczanie ewentualnie złotej algi -tłumaczy Linda Hoffman, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Po przeprowadzeniu wstępnych badań wody, nic nie wskazuje na zrzut wód kopalnianych do zbiornika, które mogłyby wpłynąć na powstawanie złotych alg.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button