BiznesDzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

W Bytomiu powstanie Muzeum Koksownictwa WIDEO

Na razie można je zwiedzać wirtualnie, ale już niebawem ma się to zmienić. Właśnie zaprezentowano koncepcję przebudowy zabytkowej siłowni dawnej Huty Bobrek, w której wnętrzach powstanie Muzeum Koksownictwa. W nowym obiekcie mają znaleźć się także przestrzenie biurowe. Ma to być sposób na zachowanie działalności produkcyjnej i miejsc pracy po pobliskiej KWK Bobrek, która zostanie zlikwidowana. Magda Sincewicz.

 

Stoi tu od 1907 roku. We wnętrzach zakładowej elektrowni mieściły się wydział elektryczny, świetlica i szatnia. Na początku lat 80. budynek siłowni został wpisany do rejestru zabytków. W 1994r. zakład został jednak zamknięty. Teraz jest na niego pomysł.

-Chcemy te zabytki, pozostałości po koksowni, żebyśmy umieścili je w jednym miejscu. Natomiast chcemy też, żeby ta strefa się rozwijała. Dlatego chcemy, żeby inwestorzy mieli miejsca, gdzie mogą prowadzić swoją działalność inwestycyjną. Gdzie mogą zasiadać, gdzie mogą prowadzić czynności operacyjne. Więc stąd też pomysł, by stworzyć tu powierzchnie biurowe – mówi Artur Wasil, prezes zarządu Petralan .

Z zachowaniem i uszanowaniem dawnego wyglądu.

Powiązane artykuły

-Zachowujemy całą tę skorupę jak gdyby, tę funkcję, którą widzimy, elewację. A w rzeczywistości wkładamy w to nowe zupełnie funkcje, dostosowując do współczesnych materiałów – mówi Mirosław Konieczny, współtwórca projektu.

Odrestaurowana siłownia ma być wizytówką Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Spółka Petralana wraz z Koksownią Bytom tworzy ją wraz z Urzędem Miejskim w Bytomiu.

-To jest ważne dziedzictwo w naszym mieście. Ten budynek jest pięknym przykładem architektury przemysłowej, dlatego warto go zachować i przystosować do nowych funkcji – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Wsparcie inicjatywy Miasta, Koksowni Bytom i Petralany zadeklarowały, m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button