Urodzinowy Tydzień Katowic. Wpadajcie na symulatory WIDEO
Katowice – Europejskie Miasto Nauki, w środę 11 września obchodzą swoje 159. urodziny. Jednocześnie w stolicy województwa śląskiego trwa 50. Tygodni w Mieście Nauki, a wczoraj rozpoczął się urodzinowy Tydzień Katowic. To okazja nie tylko do poznania ciekawych zakątków miasta, ale i porozmawiania o tym, jak zmienia się region. Na wydziale transportu i inżynierii lotniczej Politechniki Śląskiej naukowcy rozmawiają o tym, jak wykorzystać technologię łącząc różne dziedziny nauki oraz jakie wyzwania stoją przed transportem XXI wieku w dobie współczesnej technologii. Fatima Orlińska.
– Cyberbezpieczeństwo, to jest również kluczowy element, który wymaga zabezpieczenia środków transportu, aby nie dochodziło do jakichś niebezpiecznych sytuacji. To jest jeden z elementów, ale oczywiście także, inne inteligentne miasta to jakby kolejny element, który również jest bardzo ważny. Tu chodzi o to, aby wszystkie środki transportu ze sobą komunikować, abyśmy mieli jak najlepsze rozwiązania dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców, a właściwie też dla władz lokalnych – mówi dr hab. inż. Marcin Staniek, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej.
Ale to również kwestie związane z pojazdami autonomicznymi i sztuczną inteligencją. Konferencji towarzyszą symulatory kilku pojazdów, w większości skonstruowane przez studentów PolitechnikiŚląskiej. Na co dzień to urządzenia służące dydaktyce, jednak w ramach tygodnia Katowic, chętni mogą spróbować swoich sił za kierownicą czterech kółek lub jako maszynista pociągu osobowego.
– Można uruchomić ten symulator w trybie pełnej symulacji, gdzie najmniejsze detale, które musi znać maszynista, który szkoli się przez dwa lata w świecie rzeczywistym, tutaj w tym symulatorze można załączyć tryb, który wymaga tak wiele od uczestnika. Nasi studenci chętnie się chcą sprawdzić w tej roli, zobaczyć czy już wiedzą, to co powinien wiedzieć maszynista. Te symulatory też pozwalają na symulację zdarzeń różnego rodzaju, czyli można prowadzić skład pociągu i możemy sprawdzić, jak dany maszynista zareaguje na przeszkody na torze, ile zajmie mu to czasu – mówi dr inż. Adam Mańka, wydział transportu i inżynierii lotniczej Politechniki Śląskiej.
Od czwartku w katowickiej Strefie Kultury będzie można skorzystać z symulatora samochodu
ciężarowego, przygotowanego w specjalnej naczepie przystosowanej do obsługi przez ciągnik siodłowy.
Symulator będzie dostępny do soboty włącznie. Przy okazji tygodnia Katowic odbywa się również
pierwsza konferencja naukowa najlepszych naukowców w świecie – TOP 2%. Czyli tych, którzy w
świecie cytowani są najczęściej. Pośród nich aż stu z województwa śląskiego.
– Są takie międzynarodowe bazy czasopism, które publikują, zbierają informacje o publikacjach światowych i publikują taką listę. Co roku publikowana jest lista dwóch procent najbardziej cytowanych naukowców w świecie i tam są dwie kategorie: pierwsza kategoria to są naukowcy, którzy w ostatnim roku znaleźli się w tych dwóch procentach, za publikacje z zeszłego roku. Druga kategoria, jeszcze ważniejsza, to naukowcy, których brane są pod uwagę publikacje z całego okresu pracy zawodowej – mówi dr hab. inż. Grzegorz Wojnar, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Katedra Transportu Drogowego.
Znacząca część naukowców z regionu znalazło się w obu kategoriach. W ramach tygodnia katowic w najbliższych dniach będzie można, m.in. zwiedzić serwis Ferrari, maszynownię szybu Bartosz czy zmierzyć bezpłatnie moc swojego samochodu na hamowni podwoziowej Politechniki Śląskiej.