Silesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVS

Powódź 2024: Bezzwrotne wsparcie dla kredytobiorców

Minister Finansów przedstawił m.in. możliwości wsparcia dla kredytobiorców i przedsiębiorców dotkniętych powodzią. Nowym rozwiązaniem jest spłata przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców 12-tu miesięcy rat kredytu hipotecznego dla osób dotkniętych powodzią.

Wsparcie dla powodzian – spłata rat kredytu i rozwiązania podatkowe

Premier zapowiadał, że rząd pracuje nad rozwiązaniem, które odciąży kredytobiorców. Chodzi o osoby, które wskutek powodzi utraciły swoje domy i mają na nie kredyt hipoteczny. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia przy spłacie kredytu.

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców. Wsparcie będzie mogło być przyznane kredytobiorcy, który utracił chociażby czasowo możliwość korzystania z domu lub mieszkania. Wsparcie będzie polegało na spłacie przez fundusz wsparcia rat kredytobiorcy przez okres 12-tu miesięcy, bez względu na ich wysokość. Udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi – poinformował Minister Finansów podczas sztabu we Wrocławiu.

Trwają prace nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach również innych zobowiązań – nie tylko hipotecznych.

-Trwają prace – i są one już bardzo zaawansowane – nad systemem odraczania płatności rat nie tylko za kredyty i pożyczki hipoteczne, ale także gotówkowe oraz kredyty zaciągane przez małe i średnie firmy – tłumaczył Andrzej Domański.

Powiązane artykuły

Natomiast przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek powodzi, mogą skorzystać z odroczenia i zwolnienia z opłat ZUS. Należy najpierw złożyć oświadczenie, że zostali poszkodowani przez powódź.

– Przedsiębiorcy mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku, w terminie do 15 września 2025 roku. Do opłacenia w tym terminie składek nie będą naliczane żadne odsetki. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenie mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie – zaznaczył Minister.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać więcej informacji o ulgach w spłacie składek – 33 825 31 34 i 76 876 45 76.

Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które wydłuży przedsiębiorcom dotkniętym powodzią terminy płatności za podatki VAT, PIT i CIT.

– Dzisiaj projekt rozporządzenia trafi do pilnych konsultacji. Oczekuję, że jutro będzie gotowy do podpisu. W przypadku podatku VAT odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 roku. W zakresie podatków PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek na podatki płatnych od września (czyli należnych za sierpień, od sierpnia do grudnia tego roku). Przedsiębiorcy rozliczający ten podatek rozliczą go dopiero w rozliczeniu rocznym – mówił A. Domański.

Wiceminister Wiesław Szczepański będzie koordynował kwestie dotyczące współpracy rządowej i instytucjonalnej na rzecz powodzian.

Wszyscy, którzy chcą mieć pewność, że ich pomoc trafi szybko i we właściwe miejsce, proszę o kontakt z MSWiA, z Wiceministrem Szczepańskim. Będziemy działali tak, aby szybko i sprawnie ta pomoc docierała tam, gdzie trzeba – podkreślił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.

Firmy, które przekazują środki finansowe lub rzeczowe, a także usługi na rzecz powodzian, objęte są 0% stawką VAT.

Środki finansowe na wsparcie i odbudowę

Wczoraj rząd wygospodarował kolejny 1 mld zł na wsparcie dla powodzian oraz odbudowę infrastruktury. To w sumie 2 mld zł zabezpieczone w budżecie państwa na ten cel.

Zniszczenia i straty po powodzi są ogromne. Obecnie kluczowe jest wsparcie doraźne, a w następnej kolejności odbudowa infrastruktury. Rząd pracuje nad utworzeniem programu odbudowy.

– Za istotną część tych szkód państwo weźmie odpowiedzialność, za naprawę i odbudowę. Wczoraj mówiliśmy o rozpoczęciu prac nad utworzeniem programu odbudowy. Zdajemy sobie sprawę, że środki budżetowe, jak i europejskie, będą zdecydowanie przekraczały to co na razie Minister Finansów zmobilizował – poinformował Premier Donald Tusk.

Na terenach dotkniętych powodzią drastycznie wzrosły ceny na artykuły, które są niezbędne do usunięcia skutków powodzi. Jeżeli zajdzie potrzeba, zostaną zastosowane rozwiązania prawne, które zapobiegną chciwości ludzi.

– Ostrzegam tych, którzy próbują zarobić na powodzi i ludzkiej tragedii. Dysponujemy narzędziami prawnymi związanymi ze stanami nadzwyczajnymi i użyjemy ich, aby wymusić powrót cen sprzed powodzi. Będziemy bezwzględnie wykorzystywać nasze uprawnienia prawne, aby nikt nie mógł zarabiać dodatkowych pieniędzy na osobach dotkniętych powodzią – ostrzegł Prezes Rady Ministrów.

Premier zapowiedział rozmowy w kwestii kolejnych środków europejskich na wsparcie w walce ze skutkami powodzi.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button