Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Noc Naukowców: Uczelnie otwierają się dla każdego

Wystawy, gry terenowe, pokazy, warsztaty, ale też pokazy popularnonaukowe – w najbliższą sobotę późnym wieczorem szeroko otwarte zostaną drzwi laboratoriów i pracowni wielu uczelni. W Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu, Chorzowie, Cieszynie i Rybniku będzie można wybierać spośród ponad 500 aktywności. 

Organizatorzy tegorocznej edycji Nocy Naukowców największą uwagę chcą poświecić interdyscyplinarnemu wymiarze nauki, który łączy ze sobą wiele dziedzin we wspólnych działaniach. Będzie można usłyszeć m.in. o tym, jak inżynierowie zmieniają oblicze medycyny, czemu nie tylko programistom potrzebne jest AI oraz czy gry zmienią przyszłość edukacji.

To są ludzie którzy też mają dzieci, też mają rodziny. Potrafią wejść w tę rolę i potrafią tutaj na miejscu pokazać, że z tymi ludźmi można rozmawiać, oni są dostępni. To czym się zajmują potrafią w bardzo profesjonalny sposób przekazać. W taki sposób dla każdego. – mówi rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk.

Noc naukowców nie będzie ograniczała się jedynie do terenu Katowic. W tegorocznej edycji organizatorzy chcą rozszerzyć zasięg tej wyjątkowej nocy i organizują aktywności w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Te przedsięwzięcia, które w ubiegłych latach okazały się sprawdzać tak jak właśnie Śląska Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, stają się wspólnym przedsięwzięciem wszystkich siedmiu uczelni albo przynajmniej znacznej części tych uczelni konsorcjum, które współorganizuje Miasto Nauki. – mówi protektor ds. WMiK Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Powiązane artykuły

Na uczestników nocnego aktywnego spotkania z nauką czekać będzie kilkaset atrakcji. W tym m.in. pokazy, stoiska, wykłady i warsztaty prowadzone przez 700 naukowców śląskich uczelni.

Oferujemy taką aktywność, która pozwala przenieść się uczestnikowi w warunki wysokogórskie. To jest komora hipoksyjna, która jest w stanie w natychmiastowy sposób, poprzez wejście do niej, jesteśmy w stanie znaleźć się np. na 2000, 3000 m.n.p.m. – protektor ds. Nauki AWF.

Co istotne aby wziąć udział w Nocy Naukowców, należy pobrać bezpłatną wejściówkę, dostępną na stronie organizatorów.

Autor: Jacek Szlęk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button