Silesia Flesz najnowsze informacje

Generalny Pomiar Ruchu na drogach krajowych woj. śląskiego

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rusza z kolejnym Generalnym Pomiarem Ruchu na drogach krajowych woj. śląskiego. Gdzie i kiedy?

 

Generalny Pomiar Ruchu 2025 GDDKiA przeprowadzi w podziale na dwie części województwa. Pierwsza obejmie drogi na terenie Rejonów GDDKiA zlokalizowanych w Zabrzu, Pszczynie i Wysokim Brzegu oraz druga obejmie drogi na terenie Rejonów w Lublińcu, Częstochowie i Zawierciu. Dla każdej z tych części zostanie zawarta odrębna umowa z chorzowskim oddziałem firmy Ewimap z Warszawy na łączną kwotę prawie 2,6 mln zł.

Generalny Pomiar Ruchu w woj. śląskim

Generalny Pomiar Ruchu w województwie zostanie przeprowadzony w 190 punktach. Pomiarem zostaną objęte w całości autostrady (włącznie z odcinkiem koncesyjnym Stalexport Autostrada Małopolska S.A.), drogi ekspresowe oraz drogi krajowe znajdujące się w zarządzie GDDKiA.

Umowa nie obejmuje pomiarów ruchu na odcinkach dróg krajowych (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych) przebiegających przez miasta na prawach powiatu. W województwie śląskim mamy aż 16 takich miast. Są to: Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Żory.

Powiązane artykuły

Punkty pomiarowe wyznaczone zostaną na całej sieci, dzieląc drogi na charakterystyczne odcinki. Odcinki pomiarowe GDDKiA wyznaczy indywidualnie, biorąc pod uwagę istotne czynniki wpływające na zmianę wielkości ruchu, w szczególności skrzyżowania z drogami krajowymi i wojewódzkimi oraz ważnymi drogami lokalnymi, granice miejscowości mających ponad 10 tysięcy mieszkańców, odcinki, które ze względu na swoją specyfikę mają duży wpływ na ruch (np. duże obszary inwestycyjne, ośrodki rekreacyjne, zakłady przemysłowe, centra handlowe itp.).   

W punktach pomiarowych zostaną ustawione kamery rejestrujące ruch. Następnie dane z zapisu zostaną opracowane i przeanalizowane z uwzględnieniem liczby i kategorii pojazdów.  

Pomiar z podziałem na kategorie

Ruch pojazdów zarządca podzieli na następujące kategorie ruchu: samochody osobowe, motocykle i motorowery, lekkie samochody ciężarowe (dostawcze), mikrobusy, samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy, ciągniki rolnicze, rowery, hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego. GDDKiA  wykorzysta też dane pochodzące z automatycznych systemów pomiaru ruchu oraz od koncesjonariusza autostrady A4 Katowice – Kraków z Placu Poboru Opłat Brzęczkowice.

Pomiary automatyczne dostarczą danych z całego roku, a pomiary wideo będą prowadzone w specjalnie wybranych dziewięciu terminach pomiarowych, od stycznia do października 2025 r. Podstawową informacją, którą zarządca uzyska dzięki badaniu ruchu pojazdów, będzie Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR). Ta liczba pokaże, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi. To jednak nie wszystko, GDDKiA będzie też mierzyć:   

  • średni dobowy ruch w typowe dni robocze (wtorek, środa, czwartek),   
  • średni dobowy ruch letni (lipiec, sierpień),   
  • średni ruch dzienny (od 6:00 do 18:00),   
  • średni ruch wieczorny (od 18:00 do 22:00),   
  • średni ruch nocny (od 22:00 do 6:00),   
  • rodzaje pojazdów,  
  • kierunki ruchu. 

Wyniki badania zostaną opublikowane w 2026 roku, równo 100 lat od wykonania pierwszego pomiaru ruchu samochodowego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button