Silesia Flesz najnowsze informacje

Ogród działający na zmysły powstał w Katowicach

Atrakcyjna przestrzeń działająca na zmysły powstała w Burowcu. To przy ul. Konnej znajdziecie ogród sensoryczny, który stworzono w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny spełniono potrzebę mieszkańców.

 

Inwestycja nosi nazwę „Promyk słońca-kolorowy ogród sensoryczny/muzyczny z grami edukacyjnymi, labiryntem z drzew/krzewów wraz z chodnikiem, oświetleniem itd.” To projekt z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Podczas głosowania na zadania lokalne z dzielnicy Szopienice-Burowiec otrzymał 927 głosy.

Miejsce to było dotychczas zaniedbane i porośnięte dziką roślinnością. Kiedyś znajdowały się tu ogródki działkowe, dlatego w pierwszej kolejności trzeba było, m.in. rozebrać pozostałości po ceglanym murze oraz oczyścić teren z gruzu i odpadów. Wykonawca rozpoczął prace na początku sierpnia br. Do wykonania ogrodu wybrano w postępowaniu przetargowym firmę Deep Green Sp. z o.o. Koszt zrealizowanych prac wyniósł niecałe 340 tys. złotych.

Ogród działający na zmysły

W ramach prac wytyczono i wykonano alejki – z nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej, z jednostronnym, niewielkim spadkiem, którego nie odczuwają spacerujący. Pomaga on w odprowadzaniu wody na zieleńce.

Jednym z elementów ogrodu jest ścieżka sensoryczna o długości ok. 11 m i szerokości 1,5 m, która składa się z 6 odrębnych pól. Wypełnione są one korą, piaskiem, otoczakami, żwirem i trawą. Pozwoli to doświadczać różnic podczas chodzenia po niejednolitym podłożu – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – W ogrodzie zasadzono również nowe rośliny – m.in. bez czarny i jaśminowiec wonny o białych kwiatach, rozplenicę japońską o długich, biało-różowych kwiatostanach oraz trzmielinę. Ogród zdobią też rośliny w kolorze fioletu – kocimiętka i perowskia. Z kolei wśród zasadzonych drzew znajdziemy takie gatunki, jak grujecznik japoński, jabłoń „Profusion” czy choinka kanadyjska – wymienia dyrektor.

Do dyspozycji mieszkańców są tu także gry edukacyjne, labirynt z roślin, urządzenia muzyczne, np. tuby, cymbały marimba oraz bębenek typu handpan. Na terenie ogrodu zamontowano osiem ławek oraz leżak parkowy. Aby korzystanie z ogrodu było możliwe również po zachodzie słońca, zamontowane zostały lampy solarne LED.

Kilka takich miejsc w Katowicach

W mieście jest już kilka miejsc, które za pomocą swojej różnorodności biologicznej oddziałują nie tylko na zmysł wzroku. Ogród sensoryczny powstał, m.in. razem z tężnią na Tysiącleciu, gdzie roślinność i nasypy tworzą strefę buforową, która tłumi hałasy dochodzące z ulicy. Ścieżka sensoryczna powstała również w nowo utworzonym parku przy ul. Leopolda. Podobna ścieżka znajduje się także w ogrodzie lawendowym w Ochojcu. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button