reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Miasta szykują się na opady śniegu. Tym razem zima nie zaskoczy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią mrozy, śnieg i oblodzone ulice. Katowice już teraz przygotowują się, aby w dniu pierwszych opadów śniegu ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście.

Pierwsze opady śniegu już za nami, kolejne spodziewane są w czwartek – informuje IMGW. Jak wynika z prognoz na kolejne dni, weekend ma być stosunkowo ciepły, a w przyszłym tygodniu spodziewane są kolejne opady śniegu.

Miasta przygotowują się do zimy

– W Katowicach przygotowania do kolejnego sezonu zimowego trwają od dłuższego czasu. Wszystkie służby, które są odpowiedzialne za zimowe prace, przeprowadziły już inwentaryzacje swoich sprzętów oraz kończą uzupełniać zapasy np. soli i piasku, aby być gotowym w dniu pierwszych opadów śniegu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Skalę wyzwań obrazują liczby – miejskie służby zajmują się odśnieżaniem ponad 700 przystanków i przeszło 892 km dróg, placów i ścieżek rowerowych, co sprawia, że pracownicy MPGK i MZUiM zimą pokonują nawet 140 tysięcy km, by zadbać o odpowiednią przejezdność i utrzymanie dróg – dodaje prezydent.

Gotowość służb w ramach akcji zimowego utrzymania dróg jest zaplanowana do końca marca, ale wszystkie działania są dostosowywane do bieżącej sytuacji pogodowej. Łącznie koszt zimowego utrzymania dróg i chodników w Katowicach szacowany jest na kwotę ok. 18 mln zł.

Sprzęt, sól, piasek czekają na zimę 

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, w którym w okresie zimowym działa Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg, przygotowania do sezonu zimowego zaczyna zaraz po zakończeniu poprzedniego. Wtedy przeglądany jest cały wykorzystywany w tym celu sprzęt, przeprowadzane są naprawy, a także zamawiane są sól i piasek. W miejskich magazynach czeka obecnie 5 tys. ton soli drogowej, 300 ton piasku oraz 162 tony grysu porfirowego, które będą wykorzystywane do posypywania dróg. To tylko początkowe zapasy – ich ilość będzie się zwiększać w miarę potrzeb. 

Powiązane artykuły

Katowickie drogi obsługiwane będą przez: 26 pługopiaskarek, 15 ciągników przystosowanych do pracy zimowej, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek do wywozu śniegu. Zadania związane z odśnieżaniem dróg będzie wykonywać ponad 110 pracowników MPGK. We wrześniu zaczęło się właściwe przygotowywanie sprzętu do tegorocznej zimy, aby w momencie opadów śniegu wszystko działało bez zarzutu. 

Jednym z najważniejszych surowców przydatnych zimą jest sól, która zmniejsza śliskość na drodze. MPGK przechowuje ją w specjalnym obiekcie w kształcie igloo o średnicy 31 metrów i wysokości 13 m. Budowla istnieje od 1997 r. Opracował ją John Fitzpatrick – kanadyjski sportowiec i olimpijczyk, który był także wynalazcą. Taki kształt magazynu jest optymalny dla pracy ładowarek, a owalny dach nie pozwala na zaleganie na dachu śniegu. Także wiejący wiatr nie stanowi dla konstrukcji zagrożenia ze względu na opływowy kształt. Z kolei wykorzystanie drewna pozwala zachować wewnątrz odpowiednio niską wilgotność.  

Plan odśnieżania dróg 

W przypadku intensywnych opadów śniegu lub gołoledzi w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu trasy o mniejszym natężeniu ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym alternatywne sposoby poruszania się po mieście odśnieżane są również drogi rowerowe. 

W przypadku dróg ujętych w I standardzie służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji to maksymalnie 3-6 godzin po ustaniu opadów. W III standardzie to 5 do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte w IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem. W I kategorii jest 511 km dróg, w II – 96 km, III kategoria to 78 km, a IV – 207 km. 

Zimowe utrzymanie chodników  

Oprócz zimowego utrzymania przystanków autobusowych i tramwajowych Miejski Zarząd Ulic i Mostów odpowiada również za utrzymanie chodników na terenach należących do miasta. Przed nadchodzącym sezonem przygotowano już niezbędny sprzęt, w tym ciągniki do odśnieżania oraz maszyny i urządzenia do wywozu śniegu. Najważniejszym zasobem są jednak pracownicy, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami to właściciel posesji oraz administrator/zarządca budynku odpowiedzialny jest za stan nawierzchni przylegających do jego nieruchomości chodników. Natomiast odgarnianie śniegu powinno odbywać się w miejsca nieutrudniające ruchu.

W Akcję Zima włącza się również katowicka Straż Miejska, która przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje także stan nawierzchni jezdni i chodników.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button