Sejm upamiętnił 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. To ważny gest w kierunku oddania hołdu ofiarom dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku na Górnym Śląsku. Za uchwałą głosowało 406 posłów, 2 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu.
Tragedia Górnośląska – krwawy rozdział historii
W uchwale przypomniano, że początkiem Tragedii Górnośląskiej było wkroczenie Armii Czerwonej na Górny Śląsk w styczniu 1945 roku. Oddziały radzieckie dokonywały masowych mordów, gwałtów i tortur na ludności cywilnej. Szczególną pamięcią otoczono masakry w Miechowicach, gdzie zginęło 380 osób, oraz w Boguszycach, gdzie zamordowano co najmniej 270 mieszkańców.
Zbrodnie te były jedynie wstępem do masowych deportacji mieszkańców regionu do obozów pracy w Związku Radzieckim. Szacuje się, że wywieziono nie mniej niż 46 200 osób, z których wielu nigdy nie wróciło do swoich domów. Tragiczne losy deportowanych miały dalekosiężne skutki także dla ich rodzin, pozostawionych bez środków do życia.
Represje powojenne i milczenie historii
Po zakończeniu działań wojennych represje wobec mieszkańców Górnego Śląska nie ustały. Komunistyczne władze Polski Ludowej kontynuowały prześladowania, kierując ludzi do obozów pracy w Świętochłowicach-Zgodzie, Mysłowicach i Łambinowicach. Więźniowie byli poddawani brutalnemu traktowaniu, a panujące warunki – głód i choroby – prowadziły do wysokiej śmiertelności.
Przez lata PRL-u wydarzenia te były rugowane ze sfery publicznej, ale przetrwały w pamięci prywatnej mieszkańców regionu. Dopiero po 1989 roku zaczęły być przywracane do pamięci zbiorowej i polskiej historiografii.
Hołd dla ofiar
Uchwała Sejmu oddaje hołd wszystkim, którzy stracili życie, zdrowie i doświadczyli represji w wyniku Tragedii Górnośląskiej. Podkreślono również znaczenie ich odwagi w przekazywaniu pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.
Symboliczny krok ku pamięci
Przyjęcie uchwały to krok w stronę utrwalenia pamięci o tragicznych losach mieszkańców Górnego Śląska, a także uznanie ich cierpienia za integralną część historii Polski. Warto dodać, że 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej jest okazją do refleksji nad przeszłością i jej wpływem na współczesność regionu.
Od głosu wstrzymała się Konfederacja
Przeciwko uchwale upamiętniającej 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej było dwoje posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos sprzeciwu zgłosili: Agnieszka Górska i Dariusz Matecki. Od głosu wstrzymali się wszyscy posłowie Konfederacji. Województwo śląskie w sejmie reprezentują Roman Fritz, Grzegorz Płaczek i Bronisław Foltyn. Od głosu wstrzymali się również posłowie koła Republikanie Pawła Kukiza.