Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Katowicki Karnawał Komedii wchodzi w dorosłość!

Katowice ponownie staną się stolicą dobrego humoru! Już od 24 stycznia do 2 lutego 2025 roku odbędzie się 18. Katowicki Karnawał Komedii – festiwal, który od lat przyciąga publiczność, prezentując najzabawniejsze spektakle z całej Polski.

Organizatorzy i idea festiwalu

Za organizację wydarzenia odpowiadają Teatr Korez oraz Teatr Śląski, a nad przebiegiem czuwać będą dyrektorzy Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, wspierani przez władze Katowic. Od pierwszej edycji w 2007 roku festiwal oferuje publiczności nie tylko mnóstwo śmiechu, ale również możliwość wyboru laureata tytułu Króla Karnawału.

W tym roku twarzą wydarzenia została stomatolożka Karolina Wróbel, która symbolizuje świeżość i radość płynącą z każdej edycji festiwalu.

18. Katowicki Karnawał Komedii – pełnoletni festiwal z soczystym programem”

Bogusław Jasiok
Bogusław Jasiok Zastępca Dyrektora Teatru Śląskiego

Katowicki Karnawał Komedii to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych na Śląsku, które od lat przyciąga publiczność spragnioną dobrej zabawy i kontaktu z kulturą na najwyższym poziomie. W tym roku festiwal świętuje szczególną okazję – swoją pełnoletność. O wyjątkowym programie, fenomenalnym zainteresowaniu widzów i tradycji, która przez 18 lat budowała renomę tego wydarzenia, rozmawiamy z Bogusławem Jasiokiem, zastępcą dyrektora Teatru Śląskiego.

RK: Jaki będzie tegoroczny Karnawał Komedii?
Bogusław Jasiok: Uroczysty i to z dwóch powodów.  Udało się w tym roku skomponować wyjątkowo atrakcyjny program festiwalu, a z drugiej strony festiwal uzyskał pełnoletność.  To 18. edycja Katowickiego Karnawału Komedii, na który zapraszamy 24 stycznia. 

RK: Przewrotnie powiem, że nasza obecność dziennikarska jest tutaj niepotrzebna, bo samo hasło Karnawał Komedii w Katowicach powoduje, że niczego więcej nie trzeba tłumaczyć, o niczym więcej nie trzeba opowiadać. 
Bogusław Jasiok: Jest w tym coś, to dorobek tych 18 lat. Bardzo się z tego powodu cieszymy, co raz mniej pieniędzy wydajemy na promocje. Wyjątkowo szybko w tym roku bilety się wyprzedały. Jak co  roku w miarę szybko, w tym roku ekspresowo. Myślę, że jest to głównie zasługa fajnego, soczystego programu, na który zapraszamy do Teatru Śląskiego i Teatru Korez

RK: Czy to także, nie efekt tego, że festiwal odpowiada na dużą potrzebę kontaktu z teatrem jaka mają mieszkańcy województwa Śląskiego? 
Bogusław Jasiok:
Od wielu lat. Ja myślę sobie, że też w zimie, kiedy ludzie siedzą w domach i oglądają Netflixa, pragną pójść do teatru na coś lub na kogoś, kogo znają z telewizji, oglądają w serialach. Tutaj nie ruszając się z Katowic, mogą zobaczyć popularne nazwiska, w fantastycznych spektaklach, które zaprosiliśmy  w tym roku na festiwal.  

RK: 18. Katowicki Karnawał Komedii to nie tylko spektakle i nazwiska to także jak na festiwal przystało nagrody? 
Bogusław Jasiok: Mamy najważniejszą nagrodę tego festiwalu, to jest nagroda publiczności, która przyznajemy od pierwszej edycji. Publiczność głosuje, wystawia oceny oglądanym spektaklom. Potem bardzo skrupulatnie te punkty liczymy. Wybrane w ten sposób spektakle z tych prezentowanych  w Teatrze Śląskim i Teatrze Korez dostają nagrodę w postaci masek karnawałowych.  

Program 18. Katowickiego Karnawału Komedii

Teatr Śląski

  • 24 stycznia – „Gra w randki” (Teatr Kwadrat, Warszawa), godz. 17:00 i 20:00
  • 25 stycznia – „Upiór w kuchni” (Teatr Kamienica, Warszawa), godz. 19:00
  • 26 stycznia – „Pignon i Urząd Skarbowy (Cher Trésor)” (Teatr Ludowy, Kraków), godz. 19:00
  • 27 stycznia – „My Way” (Teatr Polonia, Warszawa) – spektakl poza konkursem, godz. 19:00
  • 28 stycznia – „Sztuka kochania” (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole), godz. 19:00

Teatr Korez

  • 24 stycznia – „Wszystko, co najlepsze” (Teatr Bagatela, Kraków), godz. 18:00
  • 24 stycznia – Wernisaż wystawy malarstwa Bożeny Dusseau-Łabędź, godz. 19:30
  • 26 stycznia – „To ja może się położę” (Teatr Komedia, Warszawa), godz. 17:00 i 20:00
  • 29 stycznia – „Szymon Majewski – Kto panu to zrobił?”, godz. 18:00
  • 30 stycznia – „Szwarzcharakterki” (Fundacja ReKreacja, Warszawa), godz. 18:00
  • 1 lutego – Premiera: „Kiedyś było nam dobrze” (Teatr Korez, Katowice), godz. 19:00
  • 2 lutego – „Kiedyś było nam dobrze” (Teatr Korez, Katowice), godz. 19:00

Na deskach katowickich teatrów zobaczymy min. Krystyna Janda, Szymon Majewski, Maria Pakulnis, Paweł Wawrzecki, Katarzyna Tlałka, Katarzyna Zielińska, Marcin Troński  Aldona Jankowska.

  • „Najbardziej się ciesze z występu Krystyny Jandy. Nie dlatego, że to nowy spektakl, ale dlatego, że Krystyna Janda jest w Polskim Teatrze kimś absolutnie niezwykłym, a dla naszego festiwalu jest niezwykle ważna. – tłumaczył podczas konferencji prasowej Mirosław Neinert dyrektor Teatru Korez. 

Krystyna Janda była gościem festiwalu podczas pierwszej jego edycji, jak przypomniał  Mirosław Neinert przyjechała wtedy do Katowic mimo bardzo trudnej sytuacji życiowej, śmierci swojego męża.  W tym roku widzowie zobaczą My Way – monolog przygotowany przez Krystynę Jandę z okazji jej 70. urodzin. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. 

Źródło: Telewizja TVS

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button