Skip to content

Bezpłatne autostrady w Polsce

08 sierpnia 2023
Marcelina Przystał - Skarżyńska
Bezpłatne autostrady w Polsce/fot.GDDKiA
Bezpłatne autostrady w Polsce/fot.GDDKiA

Od 1 lipca 2023 kierowcy nie muszą już płacić za przejazd po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dotyczy to samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

 

 

Bezpłatne autostrady w Polsce. Nowe zasady są efektem wejścia w życie ustawy z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.  

Zwolnienie z opłat dotyczy odcinków A2 Konin - Stryków (99 km) i A4 Wrocław - Sośnica (162 km).

Opłata elektroniczna nadal obowiązuje. Pobierana jest jedynie od samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Wszelkie informacje dotyczące poboru opłat znajdziecie na stronie: https://etoll.gov.pl/  

– Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bezpłatne autostrady w Polsce

Przepisy ustawy z 26 maja przewidują też, że nie będzie można wprowadzić opłat na już dotychczas darmowych odcinkach autostrad. Dotyczy to również odcinków, które obecnie są w realizacji. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. rekompensaty środków, które z tytułu zniesienia opłat nie wpłyną na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego. 

Kiedy kolejne darmowe autostrady?

https://tvs.pl/informacje/koniec-oplat-za-a4-i-beda-4-pasy-kiedy/

Tagi

Podobne wpisy

  • Wraca festiwal „MOC DĘTYCH” - już w ten weekend Zabrze zabrzmi orkiestrami dętymi!

    Monika Sławik
  • Dwa mandaty w 15 minut

    Absurdalny pośpiech w Żorach. Dostała mandat pod szkołą, piętnaście minut później wpadła ponownie

    Redakcja
  • Nowy peron w Ligocie już otwarty

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP