Sejm RP przyjął ustawę, wprowadzającą na stałe coroczną wypłatę 14. emerytury. W przyjętej ustawie zapisano, że Rada Ministrów będzie mogła – w razie konieczności – podnieść wysokość świadczenia.
Coroczna wypłata 14. emerytury. To już pewne. Szczegóły poniżej.
Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 900 zł, czyli ponad 6,8 mln osób. Pozostali – 1,5 mln emerytów i rencistów – dostaną ją pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”.
Nowa ustawa jest wyrazem troski o naszych emerytów, ale również dowodem, że ich starania i trud poniesiony przez lata pracy są docenione. Seniorzy nie będą musieli się zastanawiać, czy czternasta emerytura będzie im przyznana za rok – teraz będą mieli pewność, że to świadczenie zostanie już z nami na stałe – mówi minister Marlena Maląg.
Zapisanie na stałe w porządku prawnym dodatkowych świadczeń sprawi, że emeryci i renciści będą mogli czuć się bezpieczniej - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
https://tvs.pl/informacje/emerytura-w-euro-to-nie-zart/
Coroczna wypłata 14. emerytury. Bez wniosku
Żeby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Minister Maląg poinformowała, że będzie ona na poziomie co najmniej emerytury minimalnej, ale w sytuacji konieczności wsparcia seniorów Rada Ministrów będzie mogła podwyższyć jej wysokość.
To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty – wyjaśniała minister.
Rozwiązanie przeznaczone jest dla emerytów i rencistów w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolników, służb mundurowych, osób otrzymujących emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych oraz rencistom inwalidom wojennym i wojskowym.
https://tvs.pl/informacje/14-emerytura-wiemy-kiedy-wyplaty/