Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

1000 operacji zaćmy w kilka miesięcy, Jak przebiega zabieg?

1000 operacji w zaledwie kilka miesięcy. Tyle zabiegów leczenia zaćmy wykonano w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie na oddziale okulistyki. To jedyna placówka w Polsce, która wszczepia nowoczesne soczewki na taką skalę w ramach narodowego funduszu zdrowia. Jak przebiega taki zabieg, kto się kwalifikuje i ile trwa powrót do pełni formy Fatima Orlińska sprawdzała dziś rozmawiając z mistrzynią seniorów w badmintonie.

Pani Maria Rzeźniczek to utytułowana badmintonistka w kategorii wiekowej 65+. To pasja, którą odkryła w sobie będąc na emeryturze, by jednak mogła realizować się w niej w pełni i zdobywać kolejne medale, brakowało jej bystrego oka. I to dosłownie, bo od kilku lat cierpi na zaćmę. W piątek poddała się, po raz drugi, operacji wszczepienia innowacyjnej soczewki, tym samym podnosząc do okrągłego tysiąca statystyki wykonanych w Będzinie zabiegów.

– Po tym zabiegu po prostu nie będę mijać się z lotką. Bo wiadomo, To jest szybki sport, lotka pędzi jak szalona i ja nie zawsze potrafię ją uchwycić. 60-70% widoczności to jest trochę za mało na taki sport. Mnie to nie przeszkadzało, ja jakoś grałam, jakoś tę lotkę odbijałam, nie poznawałam ludzi na ulicy co prawda. Do męża się zgłaszali, że żona się chyba obraziła, a on, że nie, ona jest ślepa. No aż w końcu tak mi teraz zaczęło to przeszkadzać, w sumie w badmintonie, że od razu się decydowałam, jak dowiedziałam się, że to jest zaćma – mówi Maria Rzeźniczek, pacjentka.

Pani Maria jeszcze tego samego dnia mogła opuścić Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie, ponieważ cała procedura przyjęcia do szpitala wraz z zabiegiem jest jednodniowa. Sama operacja to kwestia kilkunastu minut, jak przekonuje okulista, a pełna rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości stosowana w Będzinie pozwala osiągnąć doskonałe widzenie na dal oraz na odległości pośrednie.

– Zaćma to schorzenie, które dotyczy dokładnie właśnie soczewki naturalnej, którą każdy z nas w oku ma. Wraz z wiekiem, pod wpływem różnych czynników czy to atmosferycznych, zdrowotnych, soczewka mętnieje. Operacja usunięcia zaćmy polega na tym, że my usuwamy tę soczewkę specjalną metodą i w miejsce tej usuniętej soczewki, wszczepiamy sztuczną soczewkę. Te soczewki, które my wszczepiamy do tej pory były głównie zarezerwowane dla sektora prywatnego, wiązały się z dopłatą pacjentów. U nas pacjenci mają wszystko w ramach NFZ bezpłatnie realizowane – mówi dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu

Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Przed każdym zabiegiem zakwalifikowani pacjenci poddawani są jeszcze badaniom. Sama operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest w stałym kontakcie.

– My badamy pacjenta zawsze kompleksowo, badamy zarówno jedno i drugie oko. Staramy się obejrzeć, bo oczywiście zaćma sama w sobie przesłania, ale mamy do tego inne aparaty, które pozwalają obejrzeć całe oko, wykluczyć również inne jednostki chorobowe, które mogłyby tu popsuć cały efekt. Natomiast jeżeli już coś znajdziemy, to rozmawiamy z pacjentem i tłumaczymy, co powinniśmy zrobić w następnych krokach. Oglądamy jedno, drugie oko, oglądamy efekt poprzedniego zabiegu – mówi Damian Skorupka, specjalista okulistyki.

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie to jedyna placówka w Polsce, która na taką skalę wykonuje operacje z wykorzystaniem najnowocześniejszych soczewek w ramach NFZ. Miesięcznie to nawet kilkaset operacji, które w żaden sposób nie są limitowane.

Autor: Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button