15 miliardów złotych na ochronę zdrowia. Dla szpitali to za mało
Rząd chwali się, że da 15 miliardów złotych na ochronę zdrowia, a prezesi szpitali mówią – to za mało, szpitale będą nadal się zadłużać. Ile będzie brakować w szpitalnych budżetach i co to może oznaczać dla pacjentów?
Od 300 tysięcy do nawet 800 tysięcy złotych miesięcznie – tyle może brakować szpitalom powiatowym w województwie śląskim. Jak łatwo wyliczyć w ciągu zaledwie roku może to spowodować milionowe zadłużenia.
– W moim przypadku na dziś 6 proc. na wynagrodzenia dla pracowników nie pokrywa wzrostu kosztów funkcjonowania jednostki. To powinno być ok. 14-14,5 proc. Czyli dalej brakuje około 500-550 tys. zł miesięcznie. To nie jest aż tak dużo, żeby fundusz mógł to unieść, czy skarb państwa, a szpital mógł funkcjonować i bilansować się. Proszę państwa – mówienie o złym zarządzaniu, mówienie o tym, że trzeba cały czas restrukturyzować… 23 lata powtarzana ta melodia, to już jest niesmaczne – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do systemu ochrony zdrowia w ciągu roku ma trafić 15 miliardów złotych. Te pieniądze zdaniem ministerstwa powinny odwrócić tendencję do zadłużania się szpitali. Zdaniem prezesów szpitali będzie wręcz odwrotnie.
– Jaki mamy poziom inflacji wszyscy wiemy, no więc należałoby przyjąć, że minimalny wzrost przychodów szpitala z tytułu realizowania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ to powinno być ok. 14 proc. Natomiast z wyliczeń dla naszego szpitala wynika, że ten wzrost, w najlepiej dofinansowanym zakresie świadczeń nie przekroczył 10 proc. Natomiast średnio, rozmawiając z kolegami, koleżankami z innych szpitali, to jest 5, 6, 7 procent – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki w Katowicach.
W piątek dyrektorzy kilku szpitali spotkali się z dyrekcją śląskiego oddziału NFZ. Przełomu jednak nie było.
– Rozmawialiśmy na temat wysokości kontraktów, aneksów, które otrzymali nasi świadczeniodawcy, tłumaczyliśmy przepisy, które weszły w życie, jak również jesteśmy umówieni na spotkania indywidualne z konkretnym dyrektorem, już nie w całej grupie tylko indywidualnie – mówi Ewa Kabza, Śląski Oddział NFZ.
Spośród 15 miliardów złotych, które zostaną przeznaczone na ochronę zdrowia do województwa śląskiego trafi miliard złotych.
Autor: Paweł Jędrusik