reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

2 miliony złotych na promocję języka śląskiego. Zobaczcie wideo

2 miliony na promocję języka śląskiego i śląskiej kultury od polskiego rządu. Taką decyzję przekazała ministra edukacji Barbara Nowacka, która uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą w śląskim urzędzie wojewódzkim. Choć prezydent Andrzej Duda ustawy o języku śląskim jako regionalnym nie podpisał, rząd nie odpuszcza i składa Ślązakom obietnice wsparcia.

 

reklama

Pan prezydent nie będzie decydował w taki sposób o budowaniu tożsamości. My wiemy, że ona jest, wiemy, że potrzebuje wsparcia, wiemy, że język śląski istnieje. Nawet pan prezydent jakby krzyczał najgłośniej, temu nie zaprzeczy. I pieniądze, które przeznaczyliśmy na wsparcie języka śląskiego, będą przez pana ministra finansów wnioskowane o przekwalifikowanie na wsparcie kultury i tożsamości śląskiej. I te pieniądze zostaną na Śląsku. Tak przygotujemy programy, żeby dokładnie działały na rzecz tego, na rzecz czego miały działać. Budowania języka śląskiego, tożsamości śląskiej, kultury śląskiej – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji.

Bo jak podkreśla przedstawicielka rządu, różnorodność Polski jest jej siłą, a nie zagrożeniem. O potrzebie budowania śląskiej tożsamości mówili podczas spotkania z ministrą i śląską kuratorką oświaty również młodzi ludzie. Wojewoda Marek Wójcik, podkreślił że takie spotkania odbywają się regularnie i nie pierwszy raz wybrzmiewa potrzeba nauki języka śląskiego.

reklama

Pytają o edukację regionalną, to jest temat, który jest dla nich po prostu ważny. Język śląski, edukacja regionalna to nie jest temat tylko stowarzyszeń, które od wielu lat walczą o uznanie śląskiego. Ale to jest też temat na przyszłość, temat młodych ludzi, którzy dziś mają kilkanaście lat i po prostu chcą uczyć się języka śląskiego w swoich szkołach, chcą języka śląskiego używać. Te dwa miliony złotych dobrze wykorzystamy w tym roku właśnie na edukację regionalną, na naukę języka śląskiego, na przygotowanie w przyszłości nowych nauczycieli, którzy będą mogli uczyć również języka śląskiego – mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Język śląski, gdyby prezydent ustawę podpisał, realnie do szkół mógłby wejść we wrześniu przyszłego roku. Temat z pewnością powróci po najbliższych wyborach prezydenckich. Region ma czas na przygotowanie się do wsparcia edukacji, ale i pracę u podstaw – czyli przekonanie części społeczeństwa co do słuszności uznania języka śląskiego za regionalny.

Na przełomie września i października będziemy serdecznie zapraszać na Przystanek Śląsk w Warszawie. W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja takiego kulturalnego projektu, w tym roku chcemy w uzgodnieniu z prezydentem Trzaskowskim, pokazać Śląsk Warszawie. Będzie Godej do mie, będzie Cholonek, Byk, Mianujom mie Hanka, będą rajzy, będzie Daria ze Śląska, będzie fest uciecha – mówi Halina Bieda, senatorka RP.

Według danych spisu powszechnego z 2021 roku, narodowość śląską deklaruje ponad pół miliona osób. Z kolei posługiwanie się językiem śląskim ponad 400 tysięcy.

Fatima Orlińska

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button