```html
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeśrodowiskoTygodnik TVS

200 mln zł dla samorządów na usuwanie nielegalnie zgromadzonych odpadów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że 200 mln zł trafi do samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego na usuwanie nielegalnie zdeponowanych niebezpiecznych odpadów. 

Gdzie zostaną usunięte odpady z nielegalnych składowisk 

Wytypowano dziewięć lokalizacji, które wymagają pilnego usunięcia i przetworzenia zgromadzonych odpadów. Miejsca te zostały wskazane na podstawie analiz przeprowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, które sporządziły listy nielegalnych miejsc składowania odpadów. Wybrane lokalizacje znajdują się w województwach: łódzkim (gmina Kutno, gmina Szczerców), śląskim (gmina Sosnowiec, gmina Szczekociny, gmina Siemianowice Śląskie, gmina Mykanów), świętokrzyskim (gmina Stąporków, gmina Pińczów) oraz małopolskim (gmina Spytkowice).

Wśród zgromadzonych odpadów znajdują się substancje chemiczne, odpady z przemysłu farbiarskiego, lakierniczego, oleje odpadowe, a także odpady z przemysłu motoryzacyjnego i petrochemicznego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że bezpieczeństwo ludzi i środowiska wymaga szybkiej interwencji, dlatego wytypowane lokalizacje to miejsca, w których usunięcie odpadów jest najpilniejsze.

Do kryteriów wyboru lokalizacji należały m.in. odległość od obiektów użyteczności publicznej i zabudowy mieszkaniowej, zabezpieczenie terenów przed dostępem osób trzecich, sposób magazynowania odpadów oraz ilość zgromadzonych niebezpiecznych substancji.

Sosnowiec nielegalne składowisko przy ulicy Radocha

Ponad połowa z ministerialnej dotacji trafi do gmin na terenie województwa śląskiego. Wśród nielegalnych składowisk, na których rozpocznie się proces usuwania zanieczyszczeń, jest składowisko w Sosnowcu przy ulicy Radocha. To tam we wrześniu 2020 roku doszło do olbrzymiego pożaru, a rok wcześniej prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w Sosnowcu.  Ogień objął około 7,5 tys. m kw. powierzchni składowiska. Paliły się ciekłe substancje chemiczne zgromadzone w tysiąclitrowych plastikowych zbiornikach, a także zgromadzone w pobliżu plastikowe odpady.

  • „Takie składowisko odpadów jak to u nas, koszt utylizacji znajdujących się na nim odpadów to około 100 milionów złotych. Tak naprawdę, podejmując się likwidacji tego składowiska, mieszkańcy Sosnowca przekazliby na konto przestępćów te 100 milionów złotych. (…) Dzięki nowemu programowi, rezerwie, którą otrzymaliśmy, wsparcie ze strony rządu to jest 99%. Bardzo się cieszymy, że lada chwila będziemy mogli rozpocząć prace, by to nielegalne składowisko zlikwidować”.tłumaczył dziś zebranym dziennikarzom prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 

Nielegalne składowisko w Sosnowcu powinno zostać zlikwidowane do końca roku. Jak jednak podkreśla prezydent Chęciński, proces ten nie jest łatwy. Ze względu na swoją złożoność, jest on czasochłonny, a firmy zajmujące się usuwaniem takich składowisk mają bardzo ograniczone możliwości przetwórcze.

Sosnowiec, Szczekociny, Siemianowice Śląskie, Mykanów to tam ruszą prace nad usuwaniem odpadów 

Dofinansowanie prac związanych z usuwaniem nielegalnych odpadów jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o odpadach, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Umożliwia ona samorządom pozyskanie nawet do 80% funduszy na likwidację odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia, życia i środowiska.

  • Ponad połowa z tego rządowego budżetu zostanie wydana w województwie śląskim.  (…) skladowiska i wnioski poszczególnych samorządów oceniało wiele instytucji, m.in. urząd wojewódzki, ale także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Oceniano m.in. rodzaj składowanych odpadów to, w jaki sposób są składowane, ale także odległość od infrastruktury krytycznej, od innego typu infrastruktury, zabudowań mieszkalnych. Okazało się ze te składowiska z terenu województwa śląskiego nadają się w pierwszej kolejności do usunięcia”.mówił dziś wojewoda śląski Marek Wójcik 

Dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu państwa będzie dostępne w latach 2025-2027. Ministerstwo zapowiada, że w przyszłości możliwe będzie zwiększenie środków przeznaczonych na usuwanie odpadów, co pozwoli na dalsze poprawianie stanu środowiska w regionach zmagających się z problemem nielegalnych składowisk odpadów.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button